Jesienna ochrona rzepaku przed szkodnikami i chorobami

Jesienna ochrona rzepaku przed szkodnikami i chorobami

Nasz specjalista odwiedził plantację rzepaku w powiecie grudziądzkim, aby ocenić tempo rozwoju roślin i zidentyfikować zagrożenia. Jesienna ochrona rzepaku to zagadnienie wielowątkowe. Sprawdźmy zatem jakie wnioski po lustracji polowej wyciągnął Przemysław Kordowski.

Kondycja rzepaku pod Grudziądzem

Na polu odwiedzonym przez naszego doradcę rzepak był siany w technologii uprawy pasowej 8 sierpnia 2024 r. Od tego czasu opady wyniosły 3/m2. Rośliny są obecnie w fazie 3. – 4. liścia. Na plantacji niedawno wykonano zabiegi zwalczające chwasty jedno- i dwuliścienne. Jednak jesienna ochrona rzepaku na herbicydach się nie kończy.

Jesienna ochrona rzepaku przed szkodnikami

Podobnie jak w ubiegłych latach, także w tym sezonie należy spodziewać się znacznej presji szkodników. Pierwszym zagrożeniem, które w wielu miejscach dało już o sobie znać, jest pchełka rzepakowa. Dlatego regularne lustrowanie plantacji od samych siewów to absolutna konieczność. Prowadząc jesienny monitoring rzepaku, warto być wyczulonym także na obecność śmietki kapuścianej i chowacza galasówka.

Do zwalczania szkodników rzepaku jesienią nasz ekspert zarekomendował insektycyd INAZUMA 130 WG. Jest to środek, który zapewnia jednocześnie błyskawiczne wyeliminowanie zagrożenia oraz długotrwałą ochronę roślin. W przypadku intensywnych nalotów zalecana dawka INAZUMY 130 WG to 0,3 kg/ha.

Ochrona fungicydowa rzepaku jesienią

Równie istotną kwestią jest jesienna ochrona rzepaku przed chorobami. Dobór fungicydów powinien mieć charakter indywidualny. Oznacza to, że należy uwzględnić presję patogenów i warunki atmosferyczne mające wpływ na ryzyko wystąpienia infekcji. Dodatkowym czynnikiem jest tempo rozwoju roślin na plantacji. Stosowane w jesiennych zabiegach fungicydowych triazole mają bowiem również funkcje regulacji pokroju.

Dlatego w przypadku roślin silnie rozwiniętych, na plantacjach o dużej presji chorób grzybowych nasz specjalista rekomenduje fungicyd METFIN w dawce 0,7-1 l/ha. Natomiast tam, gdzie zagrożenie i potrzeba skracania rzepaku są umiarkowane, świetnie sprawdzi się produkt TOLEDO EXTRA 400 SC w dawce 0,45 l/ha.

Jesienna ochrona rzepaku przed szkodnikami i chorobami
Jesienna ochrona rzepaku przed szkodnikami i chorobami

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować