Desykowanie ziemniaków na Żuławach Wiślanych

Desykowanie ziemniaków na Żuławach Wiślanych

Nasz doradca odwiedził plantację ziemniaków w województwie pomorskim, by sprawdzić jakie rezultaty przyniosło desykowanie ziemniaków najnowszym środkiem z naszego portfolio. Jak sprawdził się desykant MIZUKI? Odpowiedź w komunikacie fitosanitarnym Arkadiusza Bujalskiego.

Desykowanie ziemniaków na sadzeniaki

Arkadiusz Bujalski przeprowadził lustrację polową plantacji ziemniaków przeznaczonych na sadzeniaki. Wielkopowierzchniowe gospodarstwo zlokalizowane na Żuławach Wiślanach przeprowadziło desykację w wariancie z wcześniejszym mechanicznym niszczeniem łęcin.

– Po mechanicznym niszczeniu łęcin desykowanie ziemniaków środkiem MIZUKI w dawce 2 l/ha wystarczy przeprowadzić tylko raz. Efekty są widoczne już po kilku dniach, a pełnego efektu możemy spodziewać się po 14 – 21 dniach – wyjaśnia Arkadiusz Bujalski

Desykowanie ziemniaków ma długą listę zalet, jednak w przypadku przeznaczenia plonu na sadzeniaki na pierwszy plan wysuwa się kwestia zachowania prawidłowych wymiarów bulw. Przy okazji zabiegu desykacji ziemniaków, eliminuje się także chwasty z plantacji. Zmniejsza to ich presję w uprawie następczej oraz oczywiście ułatwia zbiór.

Skuteczność desykantu MIZUKI

Na plantacji odwiedzonej przez naszego doradcę desykowanie ziemniaków zostało rozłożone w czasie ze względu na skalę działalności gospodarstwa. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak przebiega proces zasychania łęcin po aplikacji produktu MIZUKI.

Fotografie wykonane na plantacji przedstawiają rośliny po 3 i 8 dniach od wykonania zabiegu desykacji. Widać wyraźnie, że desykacja ziemniaków środkiem MIZUKI jest skuteczna i przebiega zgodnie z oczekiwaniami.

Desykowanie ziemniaków na Żuławach Wiślanych
3 dni po zastosowaniu MIZUKI.
Desykowanie ziemniaków na Żuławach Wiślanych
8 dni po zastosowaniu MIZUKI

Co daje desykowanie ziemniaków?

Desykacja ziemniaków przynosi wiele korzyści, które znacząco wpływają na jakość i efektywność zbiorów. Szybsze wysychanie nadziemnych części roślin umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie zbiorów, co jest korzystne dla optymalnego ułożenia harmonogramu prac polowych.

– Desykowanie ziemniaków wspomaga równomierne dojrzewanie bulw, co zapewnia odpowiednią jakość plonów. Dzięki temu bulwy mają podobną wielkość. Ułatwienie oddzielania bulw od stolonów, będące zasługą desykacji, znacząco podnosi efektywność zbioru – podkreśla nasz doradca.

Dzięki desykacji, bulwy ziemniaków są mniej narażone na rozwój chorób podczas przechowywania. Desykacja ziemniaków jest zatem procesem, który optymalizuje zbiór i przechowywanie, co w efekcie prowadzi do uzyskania wyższej jakości plonów i zwiększenia rentowności uprawy.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować