Choroby przechowalnicze jabłoni – zagrożenie jest poważne
Jak informuje Starsza Specjalistka ds. Upraw Ogrodniczych Justyna Wasiak, owoce jabłoni, odmiany Ligol, są gotowe do zbioru, jednak choroby przechowalnicze jabłoni stanowią teraz duże zagrożenie. Jak chronić owoce tuż przed zbiorem? Odpowiadamy w komunikacie fitosanitarnym.
Choroby przechowalnicze jabłoni – wzrost zagrożenia
Podczas lustracji sadu w Błędowie, w powiecie grójeckim nasza specjalistka zastała jabłonie w fazie BBCH 87. Owoce są więc gotowe do zbioru. Jednak konieczne jest zabezpieczenie ich przed chorobami przechowalniczymi takimi jak gorzka zgnilizna jabłek i szara pleśń.
Zagrożenie ze strony patogenów powodujących te choroby jest w tym sezonie bardzo duże. Wynika to z przebiegu pogody w całym sezonie. Niskie temperatury oraz przelotne opady podczas kwitnienia stworzyły idealne warunki do infekcji. Może to doprowadzić do znacznych strat w przechowalniach.
Wysokie temperatury w drugiej połowie roku dodatkowo wpłynęły na transport wapnia w owocach, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, takich jak gniazdowe gnicie czy zgnilizna przykielichowa.
Inne przyczyny chorób przechowalniczych jabłek
Sady, które nie korzystają z nawodnienia nadkoronowego ani nie posiadają zabezpieczeń w postaci siatek gradowych, są szczególnie narażone na infekcje gorzką zgnilizną jabłek. Grzyb dostaje się do owoców przez mikropęknięcia i uszkodzenia mechaniczne, a największe straty występują podczas przechowywania.
Choroby przechowalnicze jabłoni – zalecenia ochronne
Aby uniemożliwić rozwój chorób na tym etapie, należy przeprowadzać zabieg fungicydowy za pomocą preparatu z krótkim okresem karencji. Rozwiązaniem idealnie skrojonym na te potrzeby jest fungicyd MEVALONE.
Okres karencji dla tego zastosowania to tylko jeden dzień. MEVALONE skutecznie chroni owoce przed chorobami przechowalniczymi, nie generując przy tym pozostałości substancji chemicznych.
Zalecana dawka MEVALONE to 3 l/ha. Dla pełnego wykorzystania potencjału tego fungicydu nasza specjalistka rekomenduje dodanie do zabiegu adiuwantu SLIPPA w dawce 0,25 l/ha. Ważne jest także, aby zabieg wykonać, stosując 1000 l wody na hektar.