Czas na pierwsze lustracje ozimin. Jakie choroby jęczmienia stanowią zagrożenie w tym sezonie?

Czas na pierwsze lustracje ozimin. Jakie choroby jęczmienia stanowią zagrożenie w tym sezonie?

Ze względu na najwcześniejszy termin siewu spośród wszystkich zbóż, jęczmień ozimy już w trakcie jesiennej wegetacji wytwarza dużą masę wegetatywną zwiększającą ryzyko infekcji przez patogeny chorobotwórcze. Niezwalczone jesienią choroby jęczmienia kontynuują swój rozwój, dlatego niezwykle istotne jest, by wiosenne zabiegi fungicydowe rozpocząć możliwie jak najszybciej, szczególnie jeżeli w trakcie jesiennej wegetacji rośliny nie były chronione. 

Pod koniec ubiegłego tygodnia – 2.03.2023 – Doradca firmy Sumi Agro Poland odwiedził plantację jęczmienia ozimego w miejscowości Rutkowice (woj. warmińsko-mazurskie, powiat Działdowo) w celu przeprowadzenia pierwszej wiosennej lustracji uprawy. Aktualnie jęczmień znajduje się w fazie BBCH 23–25. Jest to idealny moment na przygotowanie się do jego odpowiedniej ochrony fungicydowej.

Choroby jęczmienia zagrażające w tym sezonie

W ramach przeprowadzanej corocznie Analizy Presji Chorobotwórczej (w skrócie APC), na podstawie przeprowadzonych w drugiej połowie listopada badaniach PCR w pobranej na lustrowanej plantacji próbie stwierdziliśmy obecność łańcuchów genetycznych patogenów odpowiedzialnych za choroby takie jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, łamliwość podstawy źdźbła, fuzarioza, plamistość siatkowa, rdza jęczmienia oraz rynchosporioza liści.

Wybierz skuteczną ochronę fungicydową!

 Do zabiegu T1 rekomendujemy zastosowanie Bushido Pak, który łącząc siłę dwóch fungicydów – Kendo 50 EW oraz Bushi 200 EC (dawka 0,125 l/ha + 0,625 l/ha)  – o różnych mechanizmach działania pozwala na zwalczenie szerokiego wachlarza chorób zagrażających zdrowiu zbóż od początku strzelania w źdźbło aż do końca fazy kłoszenia.

choroby jęczmienia

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować