Choroby jabłoni i szkodniki – duża presja w Łódzkiem
Nasz specjalista odwiedził sad jabłoniowy w Białej Rawskiej w woj. łódzkim. Podczas lustracji stwierdził znaczne zagrożenie ze strony szkodników, ale bardzo istotnym problemem są też choroby jabłoni. Szczegóły i zalecenia eksperta prezentujemy w poniższym komunikacie.
Łódzkie – choroby jabłoni
Odwiedzona kwatera jabłoni odmiany Red Jonaprince jest obecnie w fazie opadania płatków kwiatowych. Koniec kwitnienia to moment, w którym na jabłoniach obserwujemy intensywny wzrost wegetatywny. W połączeniu z wyższymi temperaturami stwarza to dogodne warunki do rozwoju mączniaka jabłoni, gdyż młode przyrosty są bardzo podatne na infekcję.
Dlatego nasz przedstawiciel zalecił wykonanie zabiegu fungicydowego z użyciem preparatu Kendo 50 EW w dawce 0,4–0,5 l/ha. Zabieg należy wykonać zarówno w kwaterach z dużą presją, jak i na odmianach wrażliwych na mączniaka, nawet jeśli jeszcze nie widać infekcji tego patogenu.
Kendo 50 EW zwalcza choroby jabłoni w każdej fazie. Jednak zabieg należy wykonać jak najszybciej, gdyż jest to najważniejszy moment na walkę z mączniakiem. Dzięki temu, że jest to preparat działający wgłębnie i układowo niszczy patogeny znajdujące się w roślinie i jednocześnie zabezpiecza je przed kolejnymi infekcjami.
Zwalczanie mszyc w sadzie jabłoniowym
Do zwalczania mszyc, ale i innych szkodników nasz przedstawiciel zalecił zabieg preparatem Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha. Przemieszcza się on w sokach roślinnych i skutecznie zwalcza także szkodniki, które nalatują plantację już po wykonaniu zabiegu.
Insektycyd Mospilan 20 SP zabezpiecza plantację przez wiele dni. Dodatkowo szerokie spektrum zwalczanych szkodników, pozwala mu chronić sad przed wieloma gatunkami jednocześnie. Oprócz wspomnianych mszyc obecnie może to być między innymi owocnica jabłkowa, która będzie wgryzała się w młode zawiązki.