Jak wzmocnić rozwój rzepaku jesienią?

Jak wzmocnić rozwój rzepaku jesienią?

Właściwy jesienny rozwój rzepaku stanowi fundament do dobrego przezimowania roślin i ma ogromne znaczenie dla wysokości plonów. Jednym z kluczowych czynników w początkowych fazach rozwojowych jest intensywność wzrostu systemu korzeniowego. Dlatego niezależnie od warunków pogodowych warto sięgnąć po sprawdzony sposób na wzmocnienie rzepaku jesienią.

Słaby rzepak jesienią? Zadbaj o system korzeniowy

Młode rośliny rzepaku narażone są na niesprzyjające warunki pogodowe, co odbija się na ich kondycji. Zarówno niedobory wody nierzadko występujące w okresie siewu, jak i jej nadmiar w początkowych etapach rozwoju mogą znacząco zakłócić wzrost rzepaku. Także nieodpowiednia temperatura będzie wpływała na rzepak niekorzystnie. I to niezależnie od tego, czy będziemy mieli do czynienia ze zbyt długą i ciepłą jesienią, czy z nietypowo niskimi temperaturami. Jednak nawet jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, a rośliny rozwijają się poprawnie, warto na tym etapie stymulować je do rozbudowy systemu korzeniowego i poprawić ich metabolizm. Trzeba bowiem pamiętać, że to, czego rośliny nie zbudują jesienią, wiosną będzie nie do nadrobienia. Prawidłowo rozwinięty system korzeniowy pozwoli rzepakowi na zmagazynowanie składników pokarmowych potrzebnych do wznowienia wegetacji wiosną.

Biostymulator na rzepak – przygotowanie roślin na stres

rozwój rzepaku
Biostymulator Shigeki zadba o prawidłowy rozwój rzepaku jesienią, a co za tym idzie o dobry start na wiosnę.

Wspomniana wyżej kapryśna pogoda, przy współudziale chorób i szkodników, może zniweczyć nasze plany na wysoki plon. Z tego względu standardem są jesienna ochrona fungicydowa i insektycydowa. Jednakże takie zabiegi nie pozostają bez wpływu na roślinę – mogą powodować stres roślin. Co zrobić, by zminimalizować wpływ negatywnych zjawisk meteorologicznych i innych czynników stresogennych na rzepak? Otóż możemy tak wpływać na jego rozwój, aby był optymalnie przygotowany na wystąpienie czynników stresowych. Mróz, grad, ograniczenia w dostępie do wody czy uszkodzenia roślin przez choroby i szkodniki znacząco wpływają na finalną wysokość plonu. Jednak rośliny, których metabolizm jest odpowiednio intensywny, lepiej znoszą działanie negatywnych czynników oraz szybciej odbudowują uszkodzenia. Pozwala to na utrzymania wysokiego potencjału plonowania.

Jesienny rozwój rzepaku – jak poprawić?

Rozwiązanie pozwalające na pobudzenie rzepaku do właściwego rozwoju w każdych warunkach polega na dostarczeniu roślinom hormonów wzrostu – cytokinin, giberelin i auksyn. Naturalnych cząsteczek organicznych – betainy, mannitolu i polisacharydów, oraz aminokwasów. Zapewnia to przyspieszony rozwój systemu korzeniowego, lepsze pobieranie składników odżywczych i wspomaga roślinę w warunkach stresu. Co finalnie przekłada się na wysokość plonu.

Taki efekt osiągniemy podając biostymulator na rzepak Shigeki. Zawiera on w swoim składzie ekstrakt z alg Ascophyllum nodosum. Ekstrakt ten jest źródłem wymienianych wcześniej aminokwasów, hormonów wzrostu i innych substancji organicznych. Ponadto Shigeki dostarcza roślinom tak potrzebnych mikroelementów, jak bor, molibden, miedź, żelazo, mangan i cynk. Shigeki stosuje się w dawce 2–4 l/ha, w fazie 4–6 liści. Taki zabieg wzmocni rzepak jesienią i przygotuje go na niekorzystne warunki.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować