Mieszanie herbicydów i fungicydów
Odpowiednie zmieszanie środków ochrony roślin i zastosowanie ich w zabiegu łączonego zapewnia roślinom uprawnym większe spektrum działania w porównaniu do indywidualnego stosowania środków. Mieszanie środków pozwala m.in. obniżyć koszty ponoszone na opryski. Czy można mieszać fungicydy z herbicydami?
Mieszanie oprysków grzybo- i chwastobójczych
Czy możemy mieszać fungicydy z herbicydami? Przed planowanymi zabiegami istnieje możliwość mieszania oprysków grzybobójczych i chwastobójczych, jeśli tylko producent na to pozwoli. Ważne są informacje zamieszczone na etykiecie każdego preparatu. Prawidłowe mieszanie herbicydów z fungicydami wymaga jednak odpowiedniej wiedzy oraz przestrzegania zasad związanych z mieszaniem herbicydu z fungicydem. Nie zawsze jednak możliwe jest mieszanie herbicydu z fungicydem, gdyż nie wszystkie środki wchodzą ze sobą w reakcje chemiczne, co może skutkować brakiem skuteczności lub prowadzić do znacznego uszkodzenia roślin.
Korzyści z mieszania herbicydu z fungicydem
Stosowanie różnego rodzaju środków ochrony roślin jest nieodzownym elementem produkcji roślinnej.
Tylko prawidłowo przeprowadzone zabiegi dają bowiem możliwość osiągnięcia wysokich i dobrych jakościowo plonów.
Mieszanie oprysków grzybobójczych i chwastobójczych znacznie obniża koszty związane w opryskami. Obniżce ulegają m.in. nakłady pracy ludzkiej oraz potrzebnego do wykonania zabiegu sprzętu. Prawidłowe przygotowanie mieszaniny herbicydów i fungicydów zapewnia wzrost efektywności zabiegu, gdyż zamiast np. 2-3 oprysków wykonujemy tylko jeden. Tego typu rozwiązanie zapewnia również znaczną oszczędność czasu – opryski trwają bowiem krócej. Ponadto zmniejszeniu ulegają straty, które powodują koła maszyn w trakcie wykonywania zabiegów chemicznych.
Jak mieszać herbicydy i fungicydy?
Tylko prawidłowo przygotowania mieszanina jest bezpieczna i skuteczna. Mieszanie herbicydów z fungicydami wymaga zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. W przypadku niezastosowania się do zaleceń producenta oprysk może okazać się nieskuteczny. W czasie przygotowywania mieszaniny szczególną uwagę należy zwrócić na informację dotyczącą formy użytkowej (formulacji) środka, która znajduje na etykiecie każdego preparatu. Mieszanie herbicydów i fungicydów przeprowadza się zgodnie z zaleceniami producenta. Mieszaninę najlepiej wykorzystać od razu, gdyż pozostawiona na dłuższy czas (np. 1 lub 2 dni) może stracić swoje właściwości.
Jaka powinna być kolejność mieszania środków chemicznych?
Każdy preparat przed wlaniem do zbiornika powinien zostać rozcieńczony z odpowiednią ilością wody. W przypadku łączenia ze sobą pestycydów środki dodaje się w określonej kolejności, w zależności od formy użytkowej danego preparatu.
- W pierwszej kolejności miesza się formułę WP, czyli proszek do sporządzania zawiesiny wodnej oraz formułę WG, czyli granule do sporządzania zawiesiny wodnej.
- Następnie dodaje się koncentrat do sporządzania zawiesiny wodnej SC, suspoemulsję SE oraz koncentrat do sporządzania emulsji wodnej EC.