Tractor spraying young corn with pesticides

Mieszać czy nie mieszać?

Jaka jest dobra odpowiedź na to pytanie? Z pewnością jest wiele argumentów na korzyść stosowania mieszanin środków ochrony roślin, ale warto pamiętać też o występujących zagrożeniach i możliwościach narażenia się na straty finansowe.

Rozważając zastosowanie mieszaniny preparatów, warto zastanowić się, czy takie postępowanie jest zgodne z dobrą praktyką ochrony roślin. Pierwszy punkt tego tego kodeksu mówi, że zabiegi z użyciem środków ochrony roślin muszą być wykonywane zgodnie z warunkami dozwolonego stosowania. Zabiegi powinny być wybierane, dawkowane i planowane tak, aby zapewnić akceptowalną skuteczność przy minimalnej, niezbędnej ilości środka. Należy przy tym uwzględnić miejscowe warunki oraz możliwości zwalczania agrofagów metodami mechanicznymi i biologicznymi.

Mieszanie agrochemikaliów

Zgodnie z art. 55 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1107/2009: „Środki ochrony roślin muszą być stosowane właściwie. Właściwe stosowanie obejmuje stosowanie zasad dobrej praktyki ochrony roślin i spełnianie warunków ustanowionych zgodnie z art. 31 i podanymi w etykietach. Musi być ono również zgodne z ogólnymi zasadami integrowanej ochrony roślin […]”. 
Z tego zapisu prawnego wynika, że mieszanie agrochemikaliów jest dozwolone (chyba że etykieta środka zawiera wyraźny zakaz takiego postępowania), ale odpowiedzialność spoczywa na stosującym łącznie agrochemikalia.

O czym trzeba pamiętać?

Przed podjęciem decyzji o mieszaniu środków powinno się wiedzieć, jakie są zalety i wady łącznego stosowania agrochemikaliów.
Warto również pamiętać, że niewłaściwie przeprowadzony proces „tank-mix” może prowadzić do negatywnych efektów.

Jest wiele argumentów przemawiających za stosowaniem mieszaniem agrochemikaliów, pod warunkiem, że wykonuje się je i stosuje w sposób prawidłowy i bezpieczny.

Argumenty „za” stosowaniem mieszanin

Łączne stosowanie środków ochrony roślin pozwala przede wszystkim na jednoczesne zwalczanie kilku agrofagów (chwastów, chorób lub szkodników) oraz połączenie zabiegu ochrony z nawożeniem dolistnym czy biostymulacją. 
Wykonywanie zabiegów z użyciem mieszanin pozwala na ograniczenie liczby przejazdów opryskiwaczy, co zmniejsza straty spowodowane ugniataniem gleby i roślin, a przede wszystkim pozwala na oszczędność kosztów paliwa i robocizny, a także ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Pozwala również na lepszą organizację pracy przy spiętrzeniu się zabiegów agrotechnicznych. Z mieszanin zbiornikowych można skorzystać przy stosowaniu dawek dzielonych środków ochrony roślin i nawozów. 
Łączne stosowanie środków ochrony roślin pozwala w niektórych przypadkach na uzyskanie efektu synergii czyli podniesienia skuteczności zabiegu. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet znane i przebadane mieszaniny mogą przy splocie niekorzystnych warunków  (środowiskowych, klimatycznych i technicznych) spowodować negatywne efekty, np. brak skuteczności czy poparzenia roślin.

Możliwe zagrożenia stosowania mieszanin

Stosując mieszaniny na własną rękę (nie potwierdzone badaniami), należy liczyć się z możliwością wystąpienia także innych negatywnych efektów tj. trudnościami w wykonaniu zabiegu wynikającymi np. z zatkania dysz opryskiwacza czy nawet uszkodzeniem sprzętu. Wymienione niebezpieczeństwa  prowadzą do straty czasu oraz pieniędzy, a w skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla środowiska i zdrowia.
Podsumowując, stosując mieszaniny środków warto korzystać z tych, które są przebadane i zalecane przez producenta.
Ponadto należy zawsze przestrzegać zapisów etykiet łączonych składników, w szczególności zasad bezpieczeństwa, dawek i ewentualnych zastrzeżeń odnośnie mieszania z innymi agrochemikaliami.

 

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować