Zgorzel siewek

Typ agrofaga: Choroba

Fusarium culmorum

Zgorzel siewek – opis

Zgorzel siewek to choroba grzybowa, która może występować zarówno w formie przedwschodowej, jak i powschodowej.

Objawy występowania zgorzeli siewek

Zgorzel siewek prowadzi do gnicia systemu korzeniowego. Zgorzel przedwschodowa objawia się brakiem wschodów lub mniejszą ilością pojawiających się roślin w stosunku do ilości wysianych nasion. Zgorzel powschodowa poraża natomiasy szyjkę korzeniową. Jej objawem jest zmiana łodygi w delikatną nóżkę, która staje się czarna i coraz cieńsza, a po pewnym czasie przewraca się. Po obumarciu rośliny pokrywają się szarym nalotem.

Zgorzel siewek – rozpoznanie

Rozpoznanie przedwschodowej zgorzeli siewek jest niemożliwe, ponieważ rośliny obumierają jeszcze przed wschodami. Powschodową zgorzel siewek można natomiast poznać po osłabionych wschodach i charakterystycznym przewężeniu na łodygach.

Okres występowania zgorzeli siewek

Zgorzel siewek rozwija się przede wszystkim w warunkach wysokiej wilgotności podłoża w porze letniej.

Szkodliwość zgorzeli siewek

Zgorzel siewek przyczynia się do osłabienia kondycji roślin i obniżki plonu, wynikającej ze zmniejszenia liczby roślin na plantacji.

Jak zapobiec rozwojowi zgorzeli siewek?

Aby zapobiec rozwojowi zgorzeli siewek, należy zachować umiarkowaną obsadę, ponieważ nadmierna gęstość siewu zwiększa wilgotność podłoża i redukuje ilość światła, stwarzając idealne warunki do rozwoju choroby. Warto również postawić na odmiany odporne na chorobę.

Zwalczanie zgorzeli siewek

Z uwagi na charakter choroby, zgorzeli siewek nie da się zwalczyć. Można natomiast stosować fungicydowe zaprawy nasienne, dzięki którym młode siewki stają się odporne na chorobę, co przekłada się na większe i lepsze jakościowo plony.

W jakich uprawach może się pojawić zgorzel siewek?

Zgorzel siewek występuje powszechnie we wszystkich rejonach upraw roślin warzywnych, rolniczych oraz ozdobnych. Może również atakować chwasty.

Przyczyny rozwoju zgorzeli siewek

Rozwojowi zgorzeli siewek sprzyja zbyt głęboki i gęsty siew nasion, siew do porażonej gleby, a także pozostawianie resztek pożniwnych na polu.

Skutki rozwoju zgorzeli siewek

Zgorzel siewek powoduje ogromne straty w plonie. Ponadto patogen wywołujący chorobę – Fusarium culmorum jest toksynotwórczy.

Uprawy

W jakich uprawach występuje Zgorzel siewek?