Wilczomlecz obrotnyWilczomlecz obrotny

Wilczomlecz obrotny

Typ agrofaga: Chwast

Euphorbia helioscopia

Wilczomlecz obrotny – charakterystyka

Wilczomlecz obrotny jest ciepłolubną rośliną jednoroczną z rodziny wilczomleczowatych.

Jak rozpoznać wilczomlecz obrotny?

Wilczomlecz obrotny to chwast, który wyróżnia się czerwonobrunatną łodyżką podliścieniową o długości do 20 mm i grubości około 1 mm. Liścienie są owalne, mierzą do 10 mm długości i 5 mm szerokości i mają czerwony spód. W środku mają brunatną plamę lub kreskę. Końce liścieni są zaokrąglone, czasem delikatnie wycięte. Dorosłe rośliny wilczomlecza obrotnego osiągają wysokość 15–40 cm i mają liście odwrotnie jajowate, jasnozielone z brunatną plamką, na szczycie drobno piłkowane. Kwiatostan tworzy wierzchotka 3–5 ramienna, z kwiatem słupkowym otoczonym przez 1-pręcikowe, zielonożółte kwiaty. Owocem wilczomlecza obrotnego jest rozłupka, zawierająca szare lub brązowe, chropowate, walcowate nasiona.

Jak wygląda wilczomlecz obrotny?

Liścienie wilczomleczu obrotnego są owalne z czerwonawym spodem i ciemną kreską bądź plamką pośrodku. Roślina osiąga wysokość 15– 40 cm. Liście właściwe są jasnozielone i również mają plamkę. Kwiatostan tworzy wierzchotka z kwiatem słupkowym, otoczonym zielonożółtymi kwiatami.

Miejsce występowania wilczomlecza obrotnego

Wilczomlecz obrotny porasta głównie gleby świeże, zasadowe bądź obojętne i zasobne w składniki pokarmowe, przede wszystkim azot.

Kiedy może się pojawić wilczomlecz obrotny?

Wilczomlecz obrotny kwitnie od maja do października.

Wilczomlecz obrotny – szkodliwość

Obecność wilczomlecza obrotnego wpływa negatywnie na wysokość i jakość plonu roślin uprawnych, utrudniając ich wzrost i rozwój.

Wilczomlecz obrotny – zwalczanie

Najlepszym sposobem na zwalczanie wilczomlecza obrotnego jest zastosowanie odpowiednio dobranych herbicydów. Konieczne jest, by podczas wykonywania zabiegu przestrzegać wszelkich zaleceń producenta zawartych w etykiecie produktu.

Skuteczne środki na wilczomlecz obrotny

Skuteczne herbicydy na wilczomlecz obrotny powinny być dopasowane adekwatnie do uprawy, w której chwasty się pojawiły. Przykładowo wilczomlecz obrotny w kukurydzy można zwalczyć herbicydem powschodowym Click Premium.

W jakich uprawach może się pojawić wilczomlecz obrotny?

Wilczomlecz obrotny atakuje głównie kukurydzę, zboża jare, ziemniaki, rośliny strączkowe oraz buraki.

Przyczyny rozwoju wilczomlecza obrotnego

Wilczomlecz obrotny rozwija się najczęściej na glebach zasadowych lub obojętnych, bogatych w azot. Niewłaściwa kontrola chwastów sprzyja jego rozwojowi.

Skutki rozwoju wilczomlecza obrotnego

Rozwój wilczomlecza obrotnego w uprawach może utrudnić wzrost i rozwój roślin, na skutek niedostatecznej ilości składników pokarmowych – głównie azotu, światła i wody.

Wilczomlecz obrotny – czym zwalczać

Wilczomlecz obrotny – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Wilczomlecz obrotny?