Werticilioza

Typ agrofaga: Choroba

Verticillium

Werticilioza – charakterystyka

Wericilioza to groźna choroba grzybowa roślin, która może spowodować ogromne straty.

Objawy występowania werticiliozy

Objawy choroby, jaką jest werticilioza, widoczne są na liściach w postaci żółtych odbarwień. Wraz z rozwojem choroby infekcji ulega system korzeniowy roślin, prowadząc do zamierania całych roślin.

Jak rozpoznać werticiliozę?

Do charakterystycznych objawów choroby należy nierównomierne więdnięcie liści, od dolnych partii rośliny aż po wierzchołki, pomimo wilgotnego podłoża. Na liściach pojawiają się również odbarwienia.

Kiedy może się pojawić werticilioza?

Werticilioza najintensywniej rozwija się w temperaturch 21–30°C oraz przy wysokiej wilgotności gleby. 

Werticilioza – szkodliwość

Werticilioza utrudnia transport wody i składników odżywczych do łodyg i liści, co osłabia porażone rośliny. Intensywne więdnięcie roślin może doprowadzić do znacznych strat w plonie.

Werticilioza – zapobieganie

Aby zapobiec rozwojowi werticiliozy, należy stosować zdrowe sadzonki bądź nasiona. Warto sprawdzać odmianową odporność roślin na tę chorobę. Kluczowa jest również ograniczona gęstość siewu oraz umiarkowane nawodnienie, by uniknąć nadmiernej wilgotności.

Werticilioza – czym zwalczać?

Choroby grzybowe, w tym werticiliozę, zwalcza się środkami grzybobójczymi w momencie zaobserwowania pierwszych objawów choroby. Należy również wycinać i usuwać porażone fragmenty pędów lub całe pędy. 

Skuteczne środki na werticiliozę

Skuteczny oprysk na werticiliozę może różnić się składem w zależności od uprawy, do jakiej jest przeznaczony. Przykładowo połączenie cyprodynilu i fludioksonilu skutecznie radzi sobie z chorobą w szkółkach leśnych.

Jakie uprawy atakuje werticilioza?

Werticilioza to choroba grzybowa występująca w uprawach drzew i krzewów owocowych, pomidorów oraz ziemniaków. Często pojawia się werticilioza truskawek czy werticilioza papryki jednak choroba może rozwinąć się również w szkółkach i uprawach leśnych. 

Werticilioza – cykl rozwojowy

Sprawca choroby zimuje w postaci grzybni przetrwalnikowej na korzeniach porażonych roślin. Rozprzestrzenianie się na sąsiednie rośliny odbywa się poprzez wodę, cząstki gleby oraz narzędzia. 

Jakie są przyczyny rozwoju werticiliozy?

Werticilioza rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności, która może być spowodowana zbyt gęstą obsadą i nadmiernym nawadnianiem uprawy. Również niedostatecznie oczyszczone narzędzia mogą być źródłem infekcji.

Jakie są skutki rozwoju werticiliozy?

Werticilioza może doprowadzić do usychania i obumierania roślin, co powoduje znaczne straty w plonie.

Werticilioza – czym zwalczać

Werticilioza – polecane produkty