Wciornastki
Typ agrofaga: Szkodnik
Thysanoptera
Opis szkodnika – charakterystyka wciornastków
Wciornastki to niewielkie owady, zwane również przylżeńcami. Ich larwy mają walcowaty kształt. W zależności od gatunku mogą być barwy pomarańczowej, żółtej lub zielonej. Dorosłe wciornastki przybierają ciemną barwę i osiągają około 1–2 mm długości. Ich ciało jest podłużne z dwoma parami skrzydeł z włoskami na brzegach. Najczęściej występują: wciornastek szklarniowiec, wciornastek tytoniowiec i wciornastek zachodni.
Okres i miejsce występowania wciornastków
Wciornastki mogą się pojawić praktycznie przez cały okres wegetacji, zwłaszcza podczas upalnej i suchej pogody. Spadek temperatur i opady deszczu powodują zmniejszenie populacji wciornastków.
Objawy występowania i szkodliwość wciornastków
Wciornastki wysysają soki komórkowe roślin poprzez nakłucia tkanki. Objawy żerowania wciornastków najczęściej widać na liściach i kwiatach. Najczęściej są to jasne plamki, które stają się z czasem srebrzyste, skorkowacenia oraz przebarwienia i deformacje kwiatów. W miejscach żerowania widoczne są też odchody szkodników w postaci czarnych punkcików.
Jakie uprawy atakują wciornastki?
Wciornastki atakują uprawy zbóż, roślin sadowniczych, ozdobnych oraz warzywnych i doniczkowych uprawianych zarówno w gruncie, jak i pod osłonami. Wciornastek szklarniowiec i wciornastek zachodni atakują najczęściej pomidory, ogórki i papryki, natomiast wciornastek tytoniowiec cebulę, kapustę czy szparagi.
Wciornastki – próg szkodliwości
Wciornastki mają zdolność do szybkiego rozmnażania i rozprzestrzeniania, przez co mogą spowodować duże straty. Dodatkowo mogą przenosić groźne choroby wirusowe. Ich próg szkodliwości jest różny w zależności od rośliny uprawnej oraz gatunku.
Zwalczanie wciornastków
W celu skutecznego zwalczania konieczne jest dostosowanie strategii do gatunku wciornastka i rodzaju atakowanej rośliny. Ważna jest regularna lustracja plantacji, w szczególności na obrzeżach, gdzie zazwyczaj szkodnik pojawia się w pierwszej kolejności. Zastosowanie insektycydu z acetamiprydem w składzie może okazać się skutecznym rozwiązaniem na pokonanie wciornastków.
Uprawy
W jakich uprawach występuje Wciornastki?