Toczyk gruszowiaczek

Toczyk gruszowiaczek

Typ agrofaga: Szkodnik

Leucoptera xitella

Opis szkodnika – charakterystyka

Toczyk gruszowiaczek to niewielkich rozmiarów motyl, dorastający do 5 mm długości, którego rozpiętość skrzydeł sięga ok. 7,5 mm. Jaja szkodnika są niewidoczne gołym okiem, natomiast jasnozielona gąsienica osiąga długość do 3 mm.

Okres i miejsce występowania

Szkodnik występuje w głównych rejonach upraw jabłoni i gruszy oraz wiśni. Formą zimującą są poczwarki, a miejscem ich zimowania – oprzędy. Samice toczyka gruszowiaczka składają jaja na spodniej stronie liści. Stadium szkodliwym są gąsienice, które wgryzają się do wnętrza liści i żerują w nim przez około 3 tygodnie. Następnie przepoczwarczają się na powierzchni liścia w specjalnie utworzonych kokonach.

Objawy występowania i szkodliwość

Szkodliwość toczyka gruszowiaczka polega na uszkadzaniu liści, które przedwcześnie opadają oraz na uszkadzaniu owoców, co prowadzi do spadku ich wartości handlowej.

Toczyk gruszowiaczek – zwalczanie

Zwalczanie toczyka gruszowiaczka polega na stosowaniu insektycydów po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, który w czerwcu stanowi 40 min na 400 liści, natomiast w sierpniu – 400 min na 400 liści.

Toczyk gruszowiaczek – czym zwalczać

Toczyk gruszowiaczek – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Toczyk gruszowiaczek?