Tantniś krzyżowiaczek
Typ agrofaga: Szkodnik
Plutella xylostella
Opis szkodnika – charakterystyka tantnisia krzyżowiaczka
Tantniś krzyżowiaczek to motyl, którego gąsienice żerują na roślinach kapustnych. Ma długość ok. 8 mm i szarobrązowe skrzydła o rozpiętości 15–18 mm. Przednia para skrzydeł jest jasnobrązowa z jasną linią w tylnej części. Natomiast tylne skrzydła są szare i mają na brzegu długą strzępinę. Larwy mają postać zielonych gąsienic z wyraźnie ciemniejszą głową i osiągają długość 10–14 mm.
Okres i miejsce występowania
Dorosłe motyle tantnisia krzyżowiaczka można obserwować od maja do września. Tantniś krzyżowiaczek występuje w głównych rejonach upraw roślin kapustowatych. Formą zimującą są poczwarki w kokonach, a miejscem ich zimowania są różne rośliny oraz kora drzew. W sezonie wegetacyjnym występują 4 pokolenia szkodnika.
Objawy występowania i szkodliwość
Objawem obecności tantnisia krzyżowiaczka są widoczne na liściach niewielkie otwory w postaci okienek – wraz ze wzrostem liści ich skórka pęka i powstają w nich dziury. Przy dużym nasileniu tantniś krzyżowiaczek w rzepaku szkieletuje liście. Największe szkody wyrządzają gąsienice pierwszego pokolenia, ponieważ żerują na młodych roślinach, które rozpoczynają zawiązywanie główek lub róży.
Tantniś krzyżowiaczek – próg szkodliwości
Progiem zagrożenia dla roślin uprawnych jest obecność 1–5 gąsienic na 10 roślinach.
Tantniś krzyżowiaczek – zwalczanie
Aby zapobiegać rozwojowi szkodnika, należy wykonać głęboką orkę przedzimową oraz usuwać chwasty z rodziny kapustowatych. Zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka polega na stosowaniu oprysków insektycydami w okresie wylęgu pierwszych larw. Preparatem do zwalczania tego szkodnika, dostępnym w ofercie Sumi Agro Poland jest Inazuma 130 WG.
Tantniś krzyżowiaczek – czym zwalczać
Tantniś krzyżowiaczek – polecane produkty
Uprawy
W jakich uprawach występuje Tantniś krzyżowiaczek?