Stonka ziemniaczana
Typ agrofaga: Szkodnik
Leptinotarsa decemlineata
Stonka ziemniaczana – charakterystyka
Stonka ziemniaczana to chrząszcz z rodziny stonkowatych, który nieodpowiednio zwalczany może spowodować ogromne straty.
Objawy występowania stonki ziemniaczanej
Stonka ziemniaczana składa od 400 do 2000 jasnopomarańczowych jaj, które można zauważyć na spodzie liści ziemniaków. Zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe żerują na liściach ziemniaka, pozostawiając obszerne dziury, a często doprowadzając do gołożeru.
Jak wygląda stonka ziemniaczana?
Stonka ziemniaczana to szkodnik o długości 9–12 mm z mocno wypukłym odwłokiem. Jej przedplecze jest żółte w czarne plamki, a skrzydła żółto-kremowe z czarnymi paskami. Larwy są barwy pomarańczowo-czerwonej z czarnymi kropkami wzdłuż boku i głową.
Kiedy można się spotkać ze stonką ziemniaczaną?
Stonka ziemniaczana zimuje w glebie, a pod koniec kwietnia, gdy temperatura gleby przekroczy 15°C, nalatuje plantacje. Największe straty są widoczne na przełomie czerwca i lipca.
Stonka ziemniaczana – szkodliwość
Jedna larwa stonki ziemniaczanej zjada 3000 mm² liści ziemniaków, zmniejszając w ten sposób powierzchnię asymilacyjną liści, co przekłada się na obniżenie jakości i wielkości bulw ziemniaka.
Stonka ziemniaczana – zapobieganie
Zapobieganie rozwojowi stonki opiera się na prowadzeniu uprawy z dala od miejsc zimowania stronki, stosować właściwy płodozmian oraz odpowiednią agrotechnikę. Warto również postawić na wcześniejszy siew, by rośliny zdążyły nabrać odporności przed nalotem szkodnika.
Stonka ziemniaczana – zwalczanie
Aby zwalczyć żerujące larwy i dorosłe chrząszcze stonki ziemniaczanej należy stosować odpowiednio dobrane środki ochrony roślin. Szybka reakcja pozwoli na minimalne straty plonu.
Skuteczny środek na stonkę ziemniaczaną
Środki na stonkę ziemniaczaną zawierające acetamipryd, skutecznie zwalczają szkodnika w ziemniakach, zarówno w postaci larw, jak i chrząszczy.
Jakie uprawy atakuje stonka ziemniaczana?
Stonka ziemniaczana żeruje na roślinach z rodziny psiankowatych. Najczęściej jednak pojawia się w uprawie ziemniaka.
Jakie są przyczyny rozwoju stonki ziemniaczanej?
Częstym powodem wystąpienia stonki ziemniaczanej jest niewłaściwy płodozmian.
Jakie są skutki rozwoju stonki ziemniaczanej?
Niezwalczana stonka ziemniaczana może zniszczyć do 33% plonu. Nalot 16 000 chrząszczy na hektar prowadzi do całkowitego gołożeru.
Stonka ziemniaczana – czym zwalczać
Stonka ziemniaczana – polecane produkty