Rolnica

Rolnica

Typ agrofaga: Szkodnik

Sherardia arvensis

Opis szkodnika – charakterystyka

Rolnica to motyl o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 2,5–4 cm. Skrzydła przednie są szaro-brunatne, a tylne jaśniejsze. Natomiast larwa ma postać gąsienicy o długości 4 cm i barwie oliwkowo-brunatnej z ciemną linią na grzbiecie. Po dotknięciu larwa bardzo szybko się zwija.

Okres i miejsce występowania

Rolnica pasożytuje w stadium gąsienicy. Swój żer rozpoczyna w lecie i na jesieni, natomiast nalot zdarza się co kilka lat, zwłaszcza podczas wysokich temperatur, ciepłej jesieni oraz umiarkowanych opadów deszczu.

Objawy występowania i szkodliwość

Objawem żerowania rolnicy w uprawach rzepaku ozimego są popodcinane rośliny w pobliżu powierzchni gleby. Następnie są one częściowo wciągane przez gąsienice do otworów w glebie. Najbardziej narażone na szkody powodowane przez gąsienice rolnic są wschodzące i rozwijające się rośliny rzepaku. W skrajnych przypadkach wszystkie rośliny ulegają zniszczeniu.

Tego typu uszkodzenia rzepaku mogą być błędnie przypisywane larwom gnatarza rzepakowca, gąsienicom bielinków i piętnówek lub ślimakom.

Rolnica – próg szkodliwości

Progiem szkodliwości dla roślin uprawnych jest od 6 do 8 gąsienic na 1 m2.

Rolnica – zwalczanie

Zwalczanie rolnicy należy rozpocząć po zaobserwowaniu szkodnika lub pierwszych uszkodzeń, jeszcze jesienią. Preparatem zarejestrowanym do zwalczania rolnicy w uprawie rzepaku ozimego jest Inazuma 130 WG. Stosuje się ją w fazie BBCH 13–19 w dawce 0,25–0,30 kg/ha.

Rolnica – czym zwalczać

Rolnica – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Rolnica?