Rdest powojowaty
Typ agrofaga: Chwast
Polygonum convolvulus
Rdest powojowaty – charakterystyka
Rdest powojowaty, nazywany inaczej rdestówką powojowatą, to roślina jednoroczna jara, wyrastająca na wysokość 20–100 cm. Jest pospolitym chwastem, występującym na wielu polach uprawnych. Jedna roślina wytwarza 100–300 trójkanciastych nasion, które zachowują zdolność kiełkowania nawet przez 20 lat.
Jak rozpoznać rdest powojowaty?
Łodyżka podliścieniowa rdestu powojowatego jest czerwona, omszona. Liścienie są podłużne, na szczycie zaokrąglone, u nasady zwężające, na stosunkowo krótkich ogonkach. Nerw środkowy jest wyraźnie widoczny. Dojrzałe liście są jajowate, w nasadzie głębokosercowate, z zaokrąglonymi klapami i wyraźnymi ogonkami. Białozielone kwiaty rdestu powojowatego są zebrane w luźnych kłosach, umieszczone na krótkich szypułkach, wyrastających z kątów liści.
Jak wygląda rdestówka powojowata?
Łodyga rdestu powojowatego jest owłosiona i wijąca, pokryta pojedynczymi, lekko trójkątnymi liśćmi. W kątach liści wyrastają małe zielonobiałe kwiaty zebrane w grona.
Okres i miejsce występowania rdestu powojowatego
Rdest powojowaty najczęściej rośnie na glebach lekkich, piaszczystych, jednak może się pojawić praktycznie na każdym stanowisku. Źle rozwija się jedynie na glebach kwaśnych.
Kiedy może się pojawić rdest powojowaty?
Rdest powojowaty kiełkuje już od kwietnia, natomiast kwitnie od lipca do października.
Rdestówka powojowaty – szkodliwość
Rdest powojowaty konkuruje z roślinami uprawnymi o składniki pokarmowe. Chwast ma silny korzeń palowy, przez co jest dość trudny do usunięcia. Dodatkowo żywotność nasion jest bardzo długa, co potęguje zagrożenie ze strony chwasta.
Zwalczanie rdestu powojowatego
Rdest powojowaty należy zwalczać chemicznie. Warto pamiętać, że dla maksymalnej skuteczności trzeba ściśle przestrzegać wszelkich zaleceń producenta.
Czym zwalczać rdest powojowaty?
Zwalczanie rdestu powojowatego warto przeprowadzić przed wschodami kukurydzy. Skutecznym herbicydem doglebowym jest Tonale, zawierający aż 3 substancje czynne.
Jakie uprawy atakuje rdestówka powojowata?
Rdest powojowaty rozwija się szczególnie w uprawach rolnych roślin okopowych i kukurydzy.
Jakie są przyczyny rozwoju rdestu powojowatego?
Rdest powojowaty nie ma wygórowanych wymagań stanowiskowych i może rozwinąć się wszędzie. Mimo to najlepiej rośnie na glebach lekkich, piaszczystych.
Jakie są skutki rozwoju rdestu powojowatego?
Obecność rdestówki powojowatej w dużym zagęszczeniu może spowodować obniżkę plonu przekraczającą 20%.
Rdest powojowaty – czym zwalczać
Rdest powojowaty – polecane produkty