Rdest kolankowy

Rdest kolankowy

Typ agrofaga: Chwast

Persicaria lapathifolia

Rdest kolankowy – charakterystyka

Rdest kolankowy, inaczej szczawolistny, jest jednorocznym, powszechnie występującym chwastem jarym. Jest rośliną wskaźnikową gleb kwaśnych. 

Jak rozpoznać rdest kolankowy?

Rdest kolankowy osiąga ok. 60 cm wysokości. Ma długie, lancetowate i zaostrzone na wierzchołkach liście, osadzone na krótkich ogonkach. Łodygi są „kolankowate” lub zgięte w węzłach. Kwiatostan to kłos składający się ze zwartych kwiatów w odcieniach od bieli do różu.

Miejsce występowania rdestu kolankowego

Rdest kolankowy występuje przeważnie na gliniastych i dobrze uwilgotnionych glebach, zasobnych w składniki odżywcze.

Kiedy może się pojawić rdest kolankowy?

Rdest kolankowy pojawia się zazwyczaj w okresie od czerwca do października, kiedy temperatura wynosi 2–10°C.

Rdest kolankowy – szkodliwość

Rdest kolankowy pojawia się rzadko, jednak jest chwastem trudnym do zwalczenia. Osiąga nawet 60 cm wysokości, przez co konkurencja dla roślin uprawnych z jego strony jest wysoka.

Rdest kolankowy – zapobieganie

Aby zapobiec wystąpieniu rdestu kolankowego, przede wszystkim należy zadbać o czystość materiału siewnego. Ważna jest również uprawa pożniwna oraz wyrównanie stosunków wodnych na polu, gdyż chwast lubi tereny ciężkie i wilgotne. Wapnowanie także powinno być nieodłącznym elementem zapobiegania rozwojowi rdestu kolankowego, ponieważ pojawia się on na glebach o niskim pH.

Rdest kolankowy – zwalczanie

Metody zwalczania rdestu kolankowego obejmują zastosowanie herbicydów selektywnych oraz mechaniczne usuwanie chwastów z pola uprawnego.

Skuteczne środki na rdest kolankowy

Skuteczne herbicydy na rdest kolankowy w kukurydzy są selektywne i mogą zawierać połączenie mezotrionu i terbutylazyny, które zostało zastosowane m.in. w Click Premium.

Jakie uprawy atakuje rdest kolankowy?

Rdest kolankowy atakuje głównie w uprawach zbóż jarych, buraków, rzepaku jarego, kukurydzy, roślin strączkowych oraz ziemniaków.

Jakie są przyczyny rozwoju rdestu kolankowego?

Rdest kolankowy rozwija się na glebach ciężkich, podmokłych, o niskim pH, kiedy temperatura osiągnie odpowiednią wysokość.

Jakie są skutki rozwoju rdestu kolankowego?

Rozwój rdestu kolankowego skutkuje wysoką konkurencją o składniki pokarmowe z roślinami uprawnymi, co przekłada się na wysokość plonów.

Rdest kolankowy – czym zwalczać

Rdest kolankowy – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Rdest kolankowy?