Psianka czarna
Typ agrofaga: Chwast
Solanum nigrum
Psianka czarna – charakterystyka
Psianka czarna to chwast z rodziny psiankowatych, występujący na terenie całego kraju. Jest rośliną jednoroczną, owadopylną lub samopylną.
Jak rozpoznać psiankę czarną?
Łodyga psianki czarnej przeważnie jest naga (rzadko omszona), wzniesiona i rozgałęziona, dorastająca do wysokości 20–60 cm. Liście rośliny są owalne lub jajowate, zatokowo ząbkowane. Kwiaty psianki czarnej zebrane są w podbaldachy, które wyrastają na łodydze liści. Korona jest 5-płatkowa, koloru białego. Owocem jest czarna jagoda wielkości grochu.
Miejsce występowania psianki czarnej
Psianka czarna preferuje stanowiska bogate w składniki mineralne, głównie azot.
Kiedy może się pojawić psianka czarna?
Psianka czarna jest gatunkiem ciepłolubnym. Wschody rozpoczynają się, gdy temperatura gleby osiągnie 15–18ºC. Kwitnie od czerwca do października.
Psianka czarna – szkodliwość
Szkodliwość psianki czarnej jest bardzo duża m.in. ze względu na szybki wzrost i rozwój, a także na rozgałęzioną łodygę i korzeń, które w znacznym stopniu utrudniają zbiór, zahaczając o ruchome części maszyn. Ponadto jest żywicielem pośrednim mątwika burakowego. W owocach znajdują się szkodliwe dla zdrowia glikoalkaloidy oraz saponiny, po których spożyciu u ludzi oraz zwierząt często pojawiają się wymioty i biegunki.
Psianka czarna – zapobieganie
Aby zapobiec rozwojowi psianki czarnej, istotna jest przede wszystkim odpowiednia agrotechnika oraz regularne lustracje, które pozwolą na szybką reakcję w przypadku pojawienia się chwasta.
Psianka czarna – zwalczanie
Zwalczanie psianki czarnej opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych herbicydów, które można połączyć z mechaniczną eliminacją chwastów.
Skuteczne środki na psiankę czarną
Skuteczne herbicydy na psiankę czarną w kukurydzy opierają się najczęściej na mezotrionie. Dla lepszego efektu można stosować połączenie mezotrionu z terbutylazyną jak w Click Premium.
Jakie uprawy atakuje psianka czarna?
Psianka czarna w kukurydzy pojawia się najczęściej, jednak zagraża również uprawom roślin okopowych.
Przyczyny rozwoju psianki czarnej
Psianka czarna rozwija się na stanowiskach dobrze nagrzewających się i nasłonecznionych, zasobnych w składniki pokarmowe.
Jakie są skutki rozwoju psianki czarnej?
Rozwój psianki czarnej może doprowadzić do spadku plonu, a także utrudnić zbiory.
Psianka czarna – czym zwalczać
Psianka czarna – polecane produkty