Przędziorki
Typ agrofaga: Szkodnik
Tetranichidae
Opis szkodnika – charakterystyka przędziorków
Przędziorki to drobne pajęczaki o zabarwieniu czerwonym, zielonym lub żółtopomarańczowym, w zależności od odmiany. Najczęściej występują: przędziorek owocowiec, przędziorek chmielowiec, przędziorek sosnowiec, przędziorek szklarniowiec, przędziorek lipowiec.
Okres i miejsce występowania przędziorków
Obecności przędziorków na roślinach sprzyja temperatura powyżej 25°C oraz wilgotność powietrza w przedziale 35–55%. Warunki takie panują najczęściej w okresie suchego i ciepłego lata oraz pod osłonami.
Objawy występowania i szkodliwość przędziorków
Przędziorki wysysają sok komórkowy z roślin, co ogranicza ich zdolność do fotosyntezy, zwiększa transpirację i hamuje wzrost. W efekcie liście zwijają się, stają się suche i matowe. Nieraz można na nich zauważyć małe kropki, które z czasem zmieniają się w żółte plamy. Duża skala uszkodzeń powoduje, że liście żółkną i przedwcześnie opadają, prowadząc do obumarcia rośliny.
Charakterystycznym objawem żerowania przędziorków jest pajęczyna, widoczna szczególnie od spodu liści.
Jakie uprawy atakują przędziorki?
Przędziorki atakują drzewa i krzewy owocowe, drzewa i krzewy liściaste, warzywa czy też rośliny ozdobne.
Przędziorki – próg szkodliwości
Przędziorki mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i rozprzestrzeniania, co może być przyczyną ogromnych strat. Próg szkodliwości jest różny w zależności od zaatakowanej rośliny. W sadach przed kwitnieniem wynosi 1–2 przędziorki na 1 liściu, po zbiorze owoców – 5 przędziorków na 1 liściu, a pomiędzy kwitnieniem a zbiorem owoców – 3 przędziorki na 1 liściu.
Zwalczanie przędziorków
Przędziorki nie lubią wilgoci, dlatego warto w miejscu uprawy utrzymywać ją na wysokim poziomie.
W warunkach sprzyjających rozwojowi przędziorków istotna jest regularna lustracja plantacji. Najwyższą skuteczność zwalczania osiąga się, wykonując zabiegi na samym początku wegetacji, zanim larwy przędziorków się wylęgną.
Skuteczne środki do zwalczania przędziorków
Wybierając akarycydy, należy pamiętać o rotacji substancjami, ponieważ przędziorki łatwo nabywają odporność. Skuteczne środki do zwalczania przędziorków zawierają takie substancje jak acekwinocyl, heksytiazoks czy fenpiroksymat.
Przędziorki – czym zwalczać
Przędziorki – polecane produkty
Uprawy
W jakich uprawach występuje Przędziorki?