Nadrodzina pluskwiaków – czerwce
Typ agrofaga: Szkodnik
Coccoidea
Czerwce – charakterystyka
Czerwce to szkodniki z rzędu pluskwiaków. Do rodziny czerwców zaliczają się:
- tarczniki,
- miseczniki,
- wełnowce.
Objawy występowania czerwców
Czerwce ze względu na swój ochronny pancerz wyglądają jak część rośliny, dlatego też są trudne do wykrycia. Objawy ich żerowania zaobserwować można na liściach jako drobny osad w postaci sadzy i żółte przebarwienia.
Jak rozpoznać czerwce?
Czerwce są owadami niewielkich rozmiarów – ich ciała osiągają długość do 1–5 mm, posiadają jedną parę skrzydeł i uwstecznione narządy gębowe, a także zredukowane nogi, oczy oraz długie czułki. Poszczególne gatunki różnią się między sobą, natomiast wszystkie mają ochronne pancerzyki.
Kiedy mogą się pojawić czerwce?
Czerwce składają jaja późną wiosną i wczesnym latem, natomiast larwy wylęgają się latem. Dokładne terminy są jednak uzależnione od konkretnego gatunku czerwców.
Czerwce – szkodliwość
Czerwce są roślinożerne i często powodują szkody w uprawach, wysysając soki z tkanek, co prowadzi do powstawania nekroz, które zmniejszają powierzchnię asymilacyjną roślin, upośledzając w ten sposób oddychanie roślin. W efekcie hamują wzrost pędów oraz prowadzą do ich zamierania. Ponadto wydzielają lepką spadź, na której z czasem mogą rozwijać się grzyby sadzakowe.
Czerwce – zapobieganie
Naturalnym wrogiem czerwców są biedronki, złotooki czy osy – Metaphycus hevolus. Aby zapobiec rozwojowi szkodników, należy zasadzić rośliny kwitnące, które będą je przyciągały.
Czerwce – zwalczanie
Zwalczanie czerwców wiąże się ze stosowaniem chemicznych środków owadobójczych o działaniu systemicznym.
Skuteczny środek na czerwce
Środki owadobójcze na czerwce opierają są zazwyczaj na acetamiprydzie. Szeroki wybór insektycydów pozwala na skuteczne zwalczanie czerwców.
Jakie uprawy atakują czerwce?
Czerwce można spotkać na drzewach i krzewach liściastych, iglastych oraz na roślinach ozdobnych i w sadach. Często występują w szklarniach oraz na roślinach doniczkowych.
Przyczyny rozwoju czerwców
Rozwojowi czerwców sprzyjają wysokie temperatury i niska wilgotność, dlatego właśnie wtedy monitoring w uprawach gruntowych jest szczególnie ważny.
Jakie są skutki rozwoju czerwców?
Obecność czerwców w uprawie prowadzi do zamierania pędów, a wydzielana przez nie lepka spadź sprzyja rozwojowi grzybów sadzakowych.
Nadrodzina pluskwiaków – czerwce – czym zwalczać
Nadrodzina pluskwiaków – czerwce – polecane produkty