Miotła zbożowa

Miotła zbożowa

Typ agrofaga: Chwast

Miotła zbożowa – występowanie i szkodliwość 

Jednoroczna roślina jednoliścienna, segetalna z rodziny wiechlinowatych. Preferuje stanowiska piaszczyste, dobrze uwilgotnione. Chwast ten często spotykany jest w uprawach zbóż jarych i ozimych – pojawia się na 80% powierzchni zbóż w Polsce. Występuje również w uprawie lnu, roślin okopowych oraz rzepaku. Okres kwitnienia miotły zbożowej przypada na czerwiec-sierpień. Chwast ten wykazuje wysoką konkurencję w stosunku do roślin uprawnych, ograniczając dostęp do wody i substancji odżywczych.  

Charakterystyka rośliny i sposoby zwalczania 

Miotła zbożowa dorasta do wysokości 10-120 cm i tworzy liście o wąskiej blaszce liściowej. Rozwija płytki, ale gęsty system korzeniowy. Kwiaty miotły zbożowej zebrane są w wiechowaty kwiatostan. Owocem jest ziarniak. Profilaktyka w ochronie plantacji przed miotłą zbożową polega na wysiewie wysokiej jakości materiału siewnego, dokładnym czyszczeniu sprzętu oraz oczyszczaniu brzegów pól z wschodzących chwastów. Zwalczanie miotły zbożowej polega na stosowaniu chemicznych środków chwastobójczych. 

Miotła zbożowa w rzepaku

Wbrew nazwie, miotła zbożowa pojawia się także w innych uprawach. Konkurencja o dostęp do światła, wody i składników pokarmowych negatywnie wpływa na rozwój rzepaku, a także może znacząco obniżyć jego plony.

Miotła zbożowa – czym zwalczać

Miotła zbożowa – polecane produkty