Miniarka kapuścianka
Typ agrofaga: Szkodnik
Phytomyza rufipes
Opis szkodnika – charakterystyka
Miniarka kapuścianka to popielato-szara muchówka o długości do 3 mm. Jej larwy osiągają długość do 6 mm, są białe, bez odnóży i wyraźnie wyodrębnionej głowy. Miniarkę kapuściankę można pomylić z larwami pchełki rzepakowej, oba szkodniki żerują bowiem w podobnym miejscu. Larwy miniarki nie uszkadzają jednak rdzenia i stożka wzrostu roślin.
Okres i miejsce występowania
Miniarka kapuścianka jest owadem, który zimuje w glebie lub w dolnych częściach rośliny w stadium poczwarki. Na przełomie kwietnia lub maja wylatuje i po rozmnażaniu składa jaja, z których wykluwają się larwy. W ciągu roku może stworzyć do 3 pokoleń. Ostatnie z dwóch lub trzech pokoleń wylatuje w sierpniu i wrześniu, po czym samice składają jaja. Miniarka kapuścianka rzepak ozimy atakuje głównie jesienią – jeśli ta pora roku jest ciepła i długa, sprzyja to rozwojowi szkodni ka i wówczas straty mogą być duże. Szkodnik występuje również na rzepaku jarym.
Objawy występowania i szkodliwość
Małe larwy miniarki drążą miny w ogonkach i blaszkach liściowych rzepaku. Uszkodzone przez larwy liście żółkną, więdną i przedwcześnie obumierają. Na górnej stronie blaszki liściowej widoczne są chodniki, które początkowo przebiegają wzdłuż nerwów liścia – mogą mieć również nieregularny kształt. W chodnikach tych często żerują larwy pchełki rzepakowej.
Miniarka kapuścianka – próg szkodliwości
Próg szkodliwości miniarki kapuścianki określa się na podstawie uszkodzeń roślin. Jeśli w trakcie lustracji pola stwierdzimy powyżej 10% uszkodzonej blaszki liściowej, powinniśmy wykonać oprysk środkiem ochrony roślin przeznaczonym do zwalczania miniarki kapuścinanki w rzepaku ozimym. Larwy wyjadając miękisz, pozbawiają go znacznych ilości chlorofilu, co zmniejsza zdolności rośliny do fotosyntezy. Natomiast przegryzając nerwy boczne liścia i żerując w głównym, uniemożliwia transport asymilatów do korzeni i szyjki korzeniowej, a do liścia – wody i składników pokarmowych. W efekcie młoda roślina może obumrzeć. Ponadto staje się bardzo podatna na porażenia przez patogeny.
Miniarka kapuścianka – zwalczanie
Aby zadbać o jak najlepszą kondycję rzepaku ozimego i umożliwić mu najlepsze przezimowanie, należy zastosować odpowiedni środek do walki z miniarką kapuścianką. Od 2021 r. szkodnika tego można zwalczać za pomocą insektycydu Inazuma 130 WG. Środek może być stosowany jesienią w dawce 0 0,25-0,3 kg/ha, od fazy 3 liści do 9 i więcej liści w rozecie (BBCH 13–19).
Miniarka kapuścianka – czym zwalczać
Miniarka kapuścianka – polecane produkty
Uprawy
W jakich uprawach występuje Miniarka kapuścianka?