Krzywoszyj polnyKrzywoszyj polnyKrzywoszyj polnyKrzywoszyj polny

Krzywoszyj polny

Typ agrofaga: Chwast

Anchusa arvensis L.

Opis chwasta – charakterystyka krzywoszyja polnego

Krzywoszyj polny jest dwuliściennym chwastem z rodziny ogórecznikowatych. Cechą charakterystyczną tego chwasta jest szorstkie, kłujące owłosienie. Chwast ten osiąga 15–50 cm wysokości. Ma wzniesioną lub płożącą łodygę, która może się rozgałęziać. Liście są lancetowate z falistymi brzegami, a z wierzchu, tak jak łodyga, ma sztywne, kłujące owłosienie. 

Kwiaty krzywoszyja polnego są osadzone na krótkich szypułkach, są barwy niebieskiej i mają zgiętą białą rurkę – “krzywą szyję”. Owocem tego chwasta są szarobrunatne rozłupki w kształcie pantofelka, zawierające 4 nasiona.

Krzywoszyj polny – okres i miejsce występowania

Krzywoszyj polny to roślina ciepłolubna, która występuje głównie w okresie wiosenno-letnim, od maja do września. Chwast ten preferuje gleby lekkie, piaszczyste, średnio wilgotne, kwaśne lub wapienne.

Krzywoszyj polny – objawy występowania i szkodliwość

Krzywoszyj polny konkuruje z roślinami uprawnymi o światło i składniki odżywcze, co może prowadzić do zmniejszenia plonu. Chwast ten ma zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się – nasiona błyskawicznie osypują się, zachwaszczając glebę. Oprócz tego krzywoszyj polny jest gospodarzem przejściowym dla rdzy brunatnej żyta.

Jakie uprawy atakuje krzywoszyj polny?

Chwast ten atakuje przede wszystkim uprawy roślin okopowych, zbóż i kukurydzy, jednak krzywoszyj w rzepaku to również nierzadki widok.

Krzywoszyj polny – próg szkodliwości

Próg szkodliwości krzywoszyja polnego nie jest jednoznacznie określony. Występowanie tego chwasta może być problematyczne, szczególnie jeśli jego populacja jest znacząca i konkuruje z roślinami uprawnymi o wodę, składniki odżywcze i przestrzeń.

Krzywoszyj polny – zwalczanie

Zwalczanie krzywoszyja polnego jest istotne dla utrzymania zdrowych plonów. Mechaniczne usuwanie chwastów, szczególnie w początkowych fazach wzrostu, może być skutecznym sposobem ograniczenia populacji krzywoszyja polnego, jednak w późniejszych fazach może już być konieczne zastosowanie herbicydów.

Krzywoszyj polny – skuteczne środki do zwalczania

Skutecznymi środkami do zwalczania krzywoszyja polnego w kukurydzy są herbicydy zawierające np. substancje z grupy triazyn w połączeniu z trójketonami. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie środki z tymi składnikami będą skuteczne w walce z krzywoszyjem. Przede wszystkim należy kierować się rejestracją produktu na danego chwasta.

Krzywoszyj polny – czym zwalczać

Krzywoszyj polny – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Krzywoszyj polny?