Gwiazdnica pospolitaGwiazdnica pospolitaGwiazdnica pospolita

Gwiazdnica pospolita

Typ agrofaga: Chwast

Stellaria media

Gwiazdnica pospolita – charakterystyka

Gwiazdnica pospolita jest dwuliściennym chwastem z rodziny goździkowatych. Jest rośliną jednoroczną, ale bardzo szybko się rozmnaża, tworząc łany.

Jak rozpoznać gwiazdnicę pospolitą?

Łodyga gwiazdnicy pospolitej jest silnie rozgałęziona i dorasta do długości 3–40 cm. Korzeń główny jest słabo rozwinięty, z kolei korzenie boczne są liczne. Gwiazdnica pospolita ma drobne, naprzeciwległe liście – górne siedzące, dolne długoogonkowe. Liścienie są wąskie, z ostro zakończonymi wierzchołkami. Kwiaty zebrane są w wierzchołki, a płatki korony mają barwę białą lub zielonkawą i są najczęściej krótsze od kielicha. 

Jak wygląda gwiazdnica pospolita?

Gwiazdnica pospolita ma jasnozielone, liście jajowate do lancetowatych oraz białe kwiaty o pięciu płatkach.

Okres i miejsce występowania gwiazdnicy pospolitej

Gwiazdnica pospolita występuje na terenie całego kraju, zarówno na polach uprawnych, jak i na nieużytkach, ogrodach i pastwiskach. Preferuje gleby wilgotne, żyzne o wysokiej zawartości azotu. Kwitnie od maja do października, w sprzyjających warunkach nawet przez cały rok.

Kiedy może się pojawić gwiazdnica pospolita?

Gwiazdnica pospolita najintensywniej kiełkuje w temperaturach z zakresu 13–20°C, jednak może wschodzić już powyżej 2°C.

Gwiazdnica pospolita – szkodliwość

Gwiazdnica pospolita jest szkodnikiem dla roślin rolniczych, ponieważ konkuruje z nimi o wodę, światło i składniki odżywcze. Jej duże zagęszczenie może obniżyć wysokość i jakość plonów. Wpływa również na zwiększenie wilgotności przyziemnych partii upraw, sprzyjając rozwojowi chorób grzybowych.

Gwiazdnica pospolita – zapobieganie

Aby zapobiegać występowaniu gwiazdnicy pospolitej, należy przede wszystkim dbać o zrównoważone nawożenie oraz właściwe pH gleby.

Gwiazdnica pospolita – zwalczanie

Zwalczanie gwiazdnicy pospolitej może być trudne ze względu na jej szybkie rozmnażanie. Skuteczne zwalczanie obejmują stosowanie herbicydów oraz mechaniczne usuwanie roślin z pola uprawnego.

Skuteczne środki na gwiazdnicę pospolitą

Skuteczne środki na zwalczanie gwiazdnicy pospolitej mogą mieć różne składy w zależności od uprawy, do jakiej są przeznaczone. Przykładowo do zbóż można zastosować Flame Duo 354 SG i Hudson 200 EC, do rzepaku Rapsan Plus i Rapsan 500 SC, natomiast do kukurydzy Click Premium i Raikiri 100 SC.

Jakie uprawy atakuje gwiazdnica pospolita?

Gwiazdnica pospolita może atakować wiele gatunków upraw, przede wszystkim zboża, rzepak i kukurydzę.

Gwiazdnica pospolita – cykl rozwojowy

Owocem gwiazdnicy pospolitej jest torebka, w której znajdują się kuliste lub nerkowate nasiona. Jedna roślina wytwarza nawet 15 000 nasion, które mogą zachować żywotność przez ponad 50 lat. Są one roznoszone przez wiatr i ptaki.

Jakie są przyczyny rozwoju gwiazdnicy pospolitej?

Przyczynami rozwoju gwiazdnicy pospolitej mogą być uproszczenia w płodozmianie czy zbyt intensywne nawożenie azotem.

Jakie są skutki rozwoju gwiazdnicy pospolitej?

Skutkami rozwoju gwiazdnicy pospolitej mogą być niskie plony słabej jakości, a także wyjałowienie gleby z azotu.

Uprawy

W jakich uprawach występuje Gwiazdnica pospolita?