Fiołek polnyFiołek polny

Fiołek polny

Typ agrofaga: Chwast

Viola arvensis

Fiołek polny – charakterystyka

Fiołek polny to roślina jednoroczna ozima lub jara, należąca do rodziny fiołkowatych. Występuje pospolicie jako uciążliwy chwast na polach uprawnych. Fiołek polny jest zaliczany do chwastów niskiego piętra.

Jak rozpoznać fiołka polnego?

Fiołek polny to roślina jara lub ozima, dorastająca do wysokości 35 cm. Łodyga rośliny jest wzniesiona, pojedyncza lub silnie rozgałęziona, owłosiona. Liście fiołka są jajowate, początkowo okrągłe i karbowane, z czasem lancetowate z widocznymi przylistkami. Wierzchołki blaszek liściowych są tępe lub zaostrzone, a brzegi karbowane lub piłkowane. Fiołek polny posiada białe kwiaty z żółtym środkiem. U niektórych odmian fiołka polnego widoczne są odcienie koloru fioletowego.

Jak wygląda fiołek polny?

Fiołek polny ma owłosioną łodygę, a jego liście są jajowate z tępym lub zaostrzonym końcem. Kwiaty są białe z żółtym środkiem, nieraz z domieszką fioletu.

Okres i miejsce występowania fiołka polnego

Fiołek polny może rosnąć na różnych rodzajach gleb. Najintensywniej kiełkuje jesienią, a kwitnie od kwietnia do października.

Kiedy może się pojawić fiołek polny?

Optymalna temperatura kiełkowania nasion fiołka polnego wynosi 13°C, jednak może się rozwijać nawet przy temperaturach 2–3°C.

Fiołek polny – szkodliwość

Obecność fiołka polnego na uprawach powoduje spadek jakości i wielkości plonu. Jedna roślina może wytworzyć nawet kilka tysięcy nasion, co potęguje zagrożenie.

Fiołek polny – zapobieganie

Regularne monitorowanie pola pozwala na wczesne wykrycie fiołka polnego i szybką reakcję w przypadku pojawienia się chwasta.

Fiołek polny – zwalczanie

Aby skutecznie zwalczać fiołka polnego, należy postawić na zastosowanie chwastobójczych środków ochrony roślin, najlepiej jesienią, gdy chwast najintensywniej kiełkuje.

Skuteczne środki na fiołka polnego

Zwalczanie fiołka polnego jest dość trudne, ponieważ chwast ten może być odporny na działanie herbicydów. W kukurydzy można wykorzystać herbicyd Tonale, oparty na 3 substancjach czynnych, przeznaczony do zabiegów doglebowych.

Jakie uprawy atakuje fiołek polny?

Fiołek polny pojawia się zwłaszcza w uprawie zbóż ozimych, roślin strączkowych, rzepaku, ziemniaków i kukurydzy. 

Fiołek polny – przyczyny rozwoju

Fiołek polny nie ma dużych wymagań stanowiskowych, dlatego też może pojawić się w każdej uprawie. Mimo to, ważne są działania zapobiegawcze, które zminimalizują ryzyko jego wzrostu.

Skutki występowania fiołka polnego

Fiołek polny jest istotną konkurencją dla roślin uprawnych. Niezwalczany przyczynia się do znacznej obniżki jakości oraz wielkości plonu.

Uprawy

W jakich uprawach występuje Fiołek polny?