Chwastnica jednostronnaChwastnica jednostronnaChwastnica jednostronna

Chwastnica jednostronna

Typ agrofaga: Chwast

Echinochloa crus-galli

Chwastnica jednostronna – charakterystyka

Chwastnica jednostronna to jednoroczny chwast dwuliścienny należący do rodziny wiechlinowatych. Na niżu jest jednym z najbardziej pospolitych chwastów.

Jak rozpoznać chwastnicę jednostronną?

Chwastnica jednostronna jest rośliną o łodydze dorastającej do wysokości 30–90 cm. Liście rośliny są szerokie i nieco pofalowane, blaszki liściowe mają szorstkie brzegi, a pochwy liściowe są nieco spłaszczone, bez języczka. Kwiaty chwastnicy jednostronnej tworzą wiechę o szorstkich i owłosionych gałązkach. Kłoski są jasnozielone z fioletowym odcieniem. Każdy kłosek ma 3 plewy, a plewki są podwójne, nagie i połyskujące.

Jak wygląda chwastnica jednostronna?

Chwastnicę jednostronną wyróżniają szerokie, lekko pofalowane liście z szorstkimi brzegami. Kwiatostan w formie wiechy ma szorstkie, owłosione gałązki, a kłoski są zielono-fioletowe.

Miejsce występowania chwastnicy jednostronnej

Chwastnica jednostronna najczęściej spotykana jest na przydrożach, w ogrodach oraz w bezpośrednim sąsiedztwie cieków wodnych. Preferuje stanowiska gliniaste, wilgotne, żyzne oraz zasobne w azot i wapń.

Kiedy może się pojawić chwastnica jednostronna?

Kwitnienie chwastnicy jednostronnej przypada na okres od lipca do października. Kiełkuje w temperaturze minimum 10-15oC.

Chwastnica jednostronna – szkodliwość

Próg szkodliwości dla chwastnicy jednostronnej wynosi od 3 do 6 roślin na 1 m2. Rośliny w wyższym zagęszczeniu mogą doprowadzić do obniżenia plonu.

Chwastnica jednostronna – zapobieganie

Aby zminimalizować ryzyko rozwoju chwastnicy jednostronnej, należy stosować kwalifikowany materiał siewny, wolny od chwastów oraz odpowiednią agrotechnikę. Jednak pomimo działań zapobiegawczych roślina może pojawić się w uprawach.

Chwastnica jednostronna – czym zwalczyć?

Oprócz środków zapobiegawczych, by zwalczyć chwastnicę jednostronną, należy skorzystać z odpowiednio dobranych środków ochrony roślin. Środek na chwastnicę powinien być dopasowany do uprawy, w której chwast występuje, a także do terminu zwalczania.

Skuteczny środek na chwastnicę jednostronną

Chwastnicę jednostronną najskuteczniej zwalczają herbicydy powschodowe. Do zwalczania chwastnicy jednostronnej w kukurydzy można wykorzystać np. Tonale zawierający chlomazon, mezotrion i terbutylazynę. Tonale można również stosować do zwalczania chwastów jednoliściennych oraz na inne chwasty dwuliścienne w kukurydzy.

Jakie uprawy atakuje chwastnica jednostronna?

Chwastnica jednostronna to najczęstszy chwast występujący w uprawach roślin okopowych oraz kukurydzy.

Jakie są przyczyny rozwoju chwastnicy jednostronnej?

Chwastnica jednostronna może się pojawić w każdych warunkach, jednak najczęściej można ją spotkać na glebach zasobnych w wapń i azot.

Jakie są skutki rozwoju chwastnicy jednostronnej?

Chwastnica po przekroczeniu progu szkodliwości może spowodować spadek plonu nawet o 5%, dlatego tak ważne jest jej zwalczanie.

Chwastnica jednostronna – czym zwalczać

Chwastnica jednostronna – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Chwastnica jednostronna?