Chowacz podobnikChowacz podobnik

Chowacz podobnik

Typ agrofaga: Szkodnik

Ceutorhynchus assimilis

Opis szkodnika – charakterystyka chowacza podobnika

Chowacz podobnik to czarny chrząszcz o długości ok. 3 mm pokryty łuskami, jednakże z powodu owłosienia może wydawać się szary. Nazwa rodziny: ryjkowcowate, wywodzi się z ryjkowato wydłużonej głowy. Jaja chowacza podobnika są białe, owalne i błyszczące, o dł. 0,5 mm. Larwa zaś jest beznoga, biaława, łukowato wygięta z jasnobrązową głową i osiąga dł. 5 mm.

Okres i miejsce występowania

Chrząszcze przez okres zimy ukrywają się w glebie pod warstwą ściółki. Na wiosnę, w trakcie powstawania pąków kwiatowych, gdy temperatura osiągnie około 13°C, przelatują na pola rzepaku. Samica składa jajo do środka młodej łuszczyny, z której następnie wylęga się larwa. Gdy dorośnie, opuszcza łuszczynę i przepoczwarcza się w glebie. W lipcu i sierpniu pojawiają się młode chrząszcze.

Objawy występowania i szkodliwość

Stadium najbardziej niszczącym łuszczyny rzepaku ozimego jest larwa. Chowacz podobnik w rzepaku potrafi zniszczyć od 3 do 7 nasion. Na uszkodzonych łuszczynach widoczny jest otwór, a w jej wnętrzu znajduje się jedno lub kilka zniszczonych nasion. Uszkodzona łuszczyna przedwcześnie żółknie i ulega lekkiej deformacji. Takie łuszczyny narażone są na inwazję pryszczarka kapustnika, który wyrządza jeszcze większe szkody. Może to doprowadzić do gnicia łuszczyn i nasion, a w konsekwencji do porażenia szarą pleśnią. Warto wspomnieć, że i stadium dorosłe chowacza podobnika w początkowej fazie może spowodować straty.

Chowacz podobnik – próg szkodliwości

Zanim przystąpimy do zwalczania chowacza podobnika, należy wykonać lustrację plantacji. Oprysk należy wykonać, gdy zaobserwujemy na 25 roślinach ok. 4 chrząszcze lub w ciągu kolejnych 6 dni w żółtym naczyniu odłowi się 100 osobników.

Chowacz podobnik – zwalczanie

Aby nie dopuścić do uszkodzeń rzepaku, należy zastosować insektycyd Mospilan 20 SP lub Inazuma 130 WG. Stosowanie skutecznego środka ochrony roślin pozwoli w szybki i prosty sposób zwalczyć tego szkodnika. Mospilan 20 SP zawiera w składzie acetamipryd, czyli związek z grupy pochodnych neonikotynoidów. Produkt ten działa na szkodnika kontaktowo oraz żołądkowo, natomiast na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Dzięki temu Mospilan 20 SP zwalcza chowacza podobnika także wtedy, gdy pojawi się on po wykonaniu oprysku. Zabieg należy wykonać po przekroczeniu progu szkodliwości. Insektycyd Mospilan 20 SP zwalcza nie tylko chowacza podobnika, ale i również pryszczarka kapustnika i inne szkodniki zagrażające wiosną uprawie rzepaku ozimego.

Chowacz podobnik – czym zwalczać

Chowacz podobnik – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Chowacz podobnik?