Chowacz galasówekChowacz galasówekChowacz galasówekChowacz galasówek

Chowacz galasówek

Typ agrofaga: Szkodnik

Ceutorhynchus pleurostigma Marsh

Opis szkodnika – charakterystyka chowacza galasówka

Chowacz galasówek to chrząszcz o długości 2–3 mm, szarawo ubarwiony. Larwa jest biaława, bez odnóży.

Okres i miejsce występowania

W Polsce rozróżniamy dwa rodzaje chowacza galasówka – wczesnowiosenny i letni. Dla młodego rzepaku ozimego najgroźniejsze są chrząszcze letnie. Chowacz galasówek atakuje rośliny na przełomie września i października . Samice składają jaja w szyjkę korzeniową młodych roślin, z których po 2-3 tygodniach wylęgają się larwy.

Objawy występowania i szkodliwość

Objawy żerowania to pojedyncze lub liczne, kuliste, gładkie narośle o średnicy ok. 1 cm na szyjce korzeniowej lub korzeniu głównym. We wnętrzu narośli (po przekrojeniu) widoczne są chodniki i larwa chowacza. Wnętrze narośli zostaje wyjedzone przez larwy w trakcie ich rozwoju. Znaczne uszkodzenie korzeni przez kilka larw, może prowadzić do poważniejszych strat spowodowanych gorszym przezimowaniem roślin oraz do porażenia uprawy przez patogeny.

Podobne narośle powstają w wyniku porażenia przez sprawcę kiły kapusty, lecz są one nieregularne i mięsiste, a także nie ma w nich larw.

Chowacz galasówek – próg szkodliwości

Oprysk insektycydem należy wykonać, gdy średnio na 1 m bieżącym rzędu roślin odłowi się ponad 2 chrząszcze.

Chowacz galasówek – zwalczanie

Do zwalczania chowacza galasówka stosuje się środki zawierające substancje z grupy pyretroidów. W ofercie Sumi Agro Poland dostępny jest insektycyd Inazuma 130 WG, który zawiera w składzie lambda-cyhalotrynę oraz acetamipryd. To dzięki pierwszemu składnikowi jest ona idealnym rozwiązaniem do zwalczania chowacza galasówka w rzepaku ozimym. Inazumę 130 WG stosuje się po wystąpieniu szkodników na młodych roślinach lub zauważeniu pierwszych uszkodzeń, jesienią od fazy 3 liści do fazy 9 i więcej liści w rozecie (BBCH 13–19), w dawce 0,25–0,30 kg/ha.

Chowacz galasówek – czym zwalczać

Chowacz galasówek – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Chowacz galasówek?