Chaber bławatekChaber bławatek

Chaber bławatek

Typ agrofaga: Chwast

Centaurea cyanus

Opis chwasta – charakterystyka chabra bławatka

Chaber bławatek to jednoroczny chwast zimujący z rodziny astrowatych. Dorasta do wysokości 30–90 cm. Jego nasiona roznoszone są z wiatrem lub przez mrówki.

Okres i miejsce występowania chabra bławatka

Chaber bławatek często spotykany jest na stanowiskach ubogich w wapń. Jego kwitnienie przypada na okres między majem a wrześniem.

Objawy występowania i szkodliwość chabra bławatka

Łodyga chabra bławatka jest cienka, prosta, owłosiona i rozgałęziona. Szarozielone liście o długości 2–5 mm ułożone są skrętolegle. Dolne mają na ogonkach niewielkie ząbki lub są pierzastodzielne, natomiast górne są siedzące i niepodzielone. Kwiaty chabra bławatka są niebieskie, rurkowate, a na szczytach pędów wyrastają pojedyncze koszyczki. Jego owocem jest puszysta niełupka koloru niebieskoszarego.

Jakie uprawy atakuje chaber bławatek?

Chaber bławatek może się pojawić w uprawach zbóż ozimych i rzepaku, czasem również w  buraku i roślinach strączkowych.

Chaber bławatek – próg szkodliwości

Jedna roślina chabra bławatka może wytworzyć nawet 1600 nasion, które są odporne na mrozy i utrzymują zdolność kiełkowania przez 5–10 lat. Ze względu na wysokie zagrożenie ze strony chwasta, próg szkodliwości jest określany na 1 do 10 roślin na 1 m².

Zwalczanie chabra bławatka

Chaber bławatek to chwast zimujący, więc wyróżnia go wysoka odporność na mrozy. Dodatkowo jest stosunkowo odporny na działanie niektórych herbicydów, przez co jest trudny do zwalczenia.

Chaber bławatek – skuteczne środki do zwalczania

W zwalczaniu chabra bławatka skuteczne są substancje z różnorodnych grup, dlatego ważne jest dopasowanie do uprawy i rejestracja produktu. Należy pamiętać o rotacji substancjami, ponieważ chwast łatwo się na nie uodparnia.

Chaber bławatek – czym zwalczać

Chaber bławatek – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Chaber bławatek?