Brunatna plamistość liści
Typ agrofaga: Choroba
Pyrenophora tritici-repentis
Brunatna plamistość liści – opis
Brunatna plamistość liści to choroba grzybowa zbóż, która może doprowadzić do ogromnych strat w uprawie.
Objawy brunatnej plamistości liści
Pierwsze objawy brunatnej plamistości liści można zaobserwować na dolnych, najstarszych liściach w postaci brunatnych plam, które otoczone są chlorotyczną obwódką. W środku plam najczęściej pojawiają się niewielkie nekrozy. W czasie wegetacji owalne plamy powiększają się i zlewają ze sobą, obejmując również młodsze liście.
Jak rozpoznać brunatną plamistości liści?
Brunatną plamistość liści można rozpoznać po charakterystycznych brązowych plamach, otoczonych chlorotyczną obwódką. Zazwyczaj wewnątrz plam pojawiają się nekrozy, które powodują usychanie liści.
Brunatna plamistość liści zbóż – okres występowania
Główne objawy brunatnej plamistości liści widoczne są w fazie strzelania w źdźbło oraz tworzenia się liści flagowych, głównie na starszych liściach. W fazie krzewienia objawy choroby są widoczne również na młodszych liściach.
Kiedy może się pojawić brunatna plamistość liści?
Brunatna plamistość liści rozwija się w szerokim zakresie temperatur od 10°C do 18°C oraz w warunkach wysokiej wilgotności powietrza na poziomie ok. 80%.
Szkodliwość brunatnej plamistości liści
W przypadku silnych infekcji brunatna plamistość liści może prowadzić do osłabienia roślin i powodować zamieranie liści, które prowadzi do strat w plonie dochodzących nawet do 50%.
Jak zapobiec rozwojowi brunatnej plamistości liści?
Zapobieganie brunatnej plamistości liści polega na regularnym niszczeniu resztek pożniwnych, które mogą być źródłem infekcji. Ważny jest również odpowiedni płodozmian, ponieważ monokultura zbożowa sprzyja rozwojowi choroby. Należy pamiętać także o odpowiedniej obsadzie, gdyż nadmierne zagęszczenie roślin podnosi wilgotność w łanie.
Brunatna plamistość liści – jak zwalczać?
Zwalczanie brunatnej plamistości liści polega na stosowaniu środków grzybobójczych dedykowanych brunatnej plamistości liści. Aby zabieg był skuteczny, fungicydy muszą być dobrane odpowiednio do uprawy, a sam oprysk na brunatną plamistość liści – przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta.
Skuteczne środki na brunatną plamistość liści
Fungicydy na brunatną plamistość liści zazwyczaj opierają się na substancjach z grupy triazoli bądź fenyloacetamidów. Skład powinien być dobrany indywidualnie do uprawy.
Jakie uprawy atakuje brunatna plamistość liści zbóż?
Brunatna plamistość liści zbóż rozwija się w rejonach uprawy zbóż. Atakuje głównie pszenicę, żyto oraz pszenżyto, rzadziej jęczmień.
Przyczyny rozwoju brunatnej plamistości liści
Rozwojowi brunatnej plamistości liści sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz nieodpowiednia agrotechnika, w tym pozostawianie resztek pożniwnych oraz chwastów na polu. Przetrwalniki grzyba zimują bowiem na resztkach roślin lub w glebie.
Brunatna plamistość liści zbóż – skutki rozwoju
Brunatne plamy powstałe na skutek porażenia brunatną plamistością zmniejszają powierzchnię asymilacyjną liści, co przekłada się na ograniczenie zdolności rośliny do fotosyntezy. Porażone liście obumierają, co przekłada się na spadek plonu.
Brunatna plamistość liści – czym zwalczać
Brunatna plamistość liści – polecane produkty
Uprawy
W jakich uprawach występuje Brunatna plamistość liści?