Coraz większe nasilenie ze strony przędziorka chmielowca w uprawach buraka cukrowego
Przeprowadzony w ubiegłym sezonie wegetacyjnym monitoring przędziorka chmielowca na plantacjach buraka cukrowego jednoznacznie pokazał – rok 2021 był kolejnym, w którym zaobserwowaliśmy wzmożone nasilenie tego szkodnika w całym kraju.
Monitoring przeprowadzono na 165 plantacji, w 73 powiatach – gdzie na ponad 80% plantacji stwierdzono obecność przędziorka. Z kolei na 40 uprawach stwierdzono bardzo liczną populację przędziorka chmielowca – to aż o 20% więcej niż w 2020 roku. Szczególnie wysoką liczebność odnotowano na terenie Kujaw i Wielkopolski. Szkodnik pojawił się już w trzeciej dekadzie czerwca.
Kojarzony do tej pory z roślinami ogrodniczymi agrofag masowo żerując na plantacji buraka cukrowego potrafił zmniejszyć plon korzeni buraka cukrowego nawet o 20–50%, tym samym obniżając zawartość cukru o 2–3%. Dlatego bardzo ważny jest systematyczny monitoring plantacji buraka cukrowego i szybka reakcja.
Objawy żerowania przędziorka chmielowca
Pierwsze objawy jakie możemy zaobserwować na roślinach buraka cukrowego mogą pojawić się już pod koniec maja lub na początku czerwca. Na liściach powstają niewielkie, najpierw srebrzyste, później żółto-zielone plamki tworzące tzw. mozaikę. Pożółkłe liście z czasem więdną i zasychają. Początkowych objawów szukać należy na obrzeżach pól.
Objawy te często mylone są z niedoborami składników pokarmowych (głównie magnezu), a także objawami chorób grzybowych oraz obecnością wciornastków. W celu prawidłowego zdiagnozowania problemu pomocne okazać się może sprawdzenie dolnej strony liści buraka cukrowego. W przypadku występowania przędziorka chmielowca będziemy mogli dostrzec delikatne oprzędy, a po spojrzeniu przez lupę również żerujące roztocza.
Zwalczanie przędziorka chmielowca
W przypadku zwalczania szkodnika na początku jego żerowania wystarczy wykonać oprysk na obrzeżach pola z zachowaniem kilkunastometrowego zapasu w głąb pola. Pozwoli to na skuteczną ochronę całego pola bez konieczności opryskiwania jego całej powierzchni.
Jedynym preparatem na przędziorka chmielowca dopuszczonym do stosowania w uprawie buraka cukrowego jest Ortus 05 SC – zwalcza wszystkie stadia tego szkodnika za wyjątkiem jaj zimowych.
Kiedy wykonać oprysk?
W Polsce nie wyznaczono progów szkodliwości przędziorka w buraku cukrowym. Jednakże przeprowadzone badania wykazały, że po przekroczeniu ilości 10 dorosłych osobników na 100 liściach buraka cukrowego chemiczne zwalczanie przędziorka chmielowca jest ekonomicznie wskazane. Małych populacji przędziorków nie należy zwalczać, ponieważ szkodniki te wykształciły funkcje obronną – każda interwencja chemiczna powoduje masowe składanie jaj przez samice.
Środek należy stosować w burakach cukrowych od fazy całkowitego zakrycia międzyrzędzi do końca wzrostu korzeni (BBCH 39-49), pamiętając o zachowaniu okresu karencji, który wynosi 28 dni. Zabieg na przędziorka z wykorzystaniem produktu Ortus 05 SC można wykonać tylko raz w ciągu sezonu wegetacyjnego w dawce 1,5–1,8 l/ha na 400 litrów wody. Akarycyd ten najlepiej stosować wraz z adiuwantem Slippa 0,05%.