Przedwschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy

Przedwschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy

Stosunkowo powolny wzrost młodej kukurydzy wpisany jest w jej naturę. Jednak sprawia on, że konkurencja w postaci chwastów ma nieograniczony dostęp do światła słonecznego i rozwijając się, odbiera kukurydzy wodę i substancje odżywcze z gleby. Zatem, aby nie hamować jej rozwoju, powinniśmy jak najszybciej przeprowadzić skuteczne przedwschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy.

Przedwschodowa ochrona kukurydzy przed chwastami – doglebowo

Ze względu na wysoce negatywny wpływ obecności chwastów na polu podczas wschodów kukurydzy, wskazane jest ich wyeliminowanie w jak najwcześniejszej fazie. Kukurydza bowiem nie będzie w stanie nadrobić strat rozwojowych z tego etapu i zachwaszczenie plantacji w początkowej fazie jej wzrostu, finalnie spowoduje obniżenie plonu. Ze względu na tę specyfikę, doskonałym sposobem walki chwastami jest wykonanie zabiegu przedwschodowego. 

Korzyści z przedwschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy

Zwalczanie chwastów w kukurydzy przed wschodami jest całkowicie bezpieczne dla uprawy i jednocześnie wysoce skuteczne w zwalczaniu jej polnych konkurentów. Co niesłychanie ważne, przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy pozwala na zatrzymanie rozwoju chwastów w najwcześniejszej możliwej fazie. Często nawet na powierzchni ziemi trudno zauważyć efekty jego zastosowania, gdyż chwasty zamierają na etapie kiełkowania. Sprawia to, że kukurydza może rozwijać się bez przeszkód już w pierwszych dniach po siewie.

Różnica między herbicydem doglebowym a stosowanym nalistnie

Herbicydy doglebowe stosuje się jeszcze przed wschodami roślin, natomiast nalistne zwalczanie chwastów przeprowadza się powschodowo. Stawiając na zabieg przedwschodowy musimy wiedzieć, jakie chwasty mogą się pojawić. Natomiast podczas zabiegu po wschodach kukurydzy wiemy już, z czym mamy do czynienia, dzięki czemu łatwiej wybrać odpowiedni herbicyd.

Zasady przy stosowaniu herbicydów w kukurydzy

Podczas aplikacji herbicydów w kukurydzy, istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących dawek i sposobu aplikacji, aby zapewnić skuteczne działanie i minimalizację negatywnych skutków dla uprawy oraz środowiska. Dodatkowo konieczne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak rękawice i maska, aby zminimalizować ryzyko ekspozycji na substancje chemiczne zawarte w herbicydach.

Czynniki wpływające na skuteczność doglebowego odchwaszczania kukurydzy

Dobór odpowiednich herbicydów, ich dawek oraz terminu aplikacji może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności zwalczania chwastów dwuliściennych i jednoliściennych. Substancja aktywna i właściwości użytych środków powinny być dopasowane do fazy rozwojowej kukurydzy.

Skuteczność działania herbicydów doglebowych w zwalczaniu chwastów w kukurydzy warunkuje również stopień uwilgotnienia gleby.

Jakie są najczęstsze błędy podczas odchwaszczania kukurydzy po siewie?

  • Niewłaściwy dobór herbicydu: Zastosowanie niewłaściwego oprysku na chwasty w kukurydzy przed wschodami może prowadzić do nieefektywnej ochrony lub do wystąpienia oporności na substancje czynne.

  • Niewłaściwa dawka herbicydu: Używanie niewystarczającej dawki herbicydu zmniejsza jego skuteczność, natomiast zastosowanie nadmiernej dawki może wywołać objawy fitotoksycznosci na kukurydzy oraz zahamować jej wzrost.

  • Zbyt późne wykonanie zabiegu: Opóźnienie w wykonaniu zabiegu odchwaszczania po siewie umożliwia chwastom wzrost i konkurencję o światło, wodę i składniki odżywcze, co może być przyczyną ograniczenia kiełkowania nasion kukurydzy.

  • Niewłaściwe warunki pogodowe: Wykonywanie zabiegów odchwaszczania w niekorzystnych warunkach pogodowych, podczas wysokiej temperatury lub suszy, może zmniejszyć skuteczność działania herbicydów doglebowych.

Jakie herbicydy do odchwaszczania kukurydzy wybrać?

Najbardziej pożądane cechy herbicydów to oczywiście wysoka skuteczność i zwalczanie szerokiego spektrum chwastów. Osiągnięcie wybitnych wyników w tych dziedzinach możliwe jest dzięki zastosowaniu kilku substancji czynnych. Poszerzają one listę gatunków wrażliwych na dany środek i jednocześnie wzajemnie wspierają swoje działanie chwastobójcze.

Taki właśnie efekt osiągnęliśmy, komponując herbicyd Tonale. Stanowi on gotową mieszaninę mezotrionu, terbutylazyny i po raz pierwszy użytego w uprawie kukurydzy, chlomazonu. To unikalne połączenie szybko i skutecznie zwalcza chwasty jednoliścienne i dwuliścienne na plantacji kukurydzy i co równie ważne – na długo ją zabezpiecza.

Przedwschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy herbicydem Tonale

Herbicyd Tonale jest preparatem do doglebowego zwalczania chwastów przed wschodami, więc oprysk należy stosować po siewie, a najpóźniej w fazie BBCH 09 – około 3 dni przed wschodami kukurydzy. Dawkę preparatu dobieramy w zależności od presji chwastów na plantacji. Waha się ona w zakresie od 1,5 do 2 l/ha.

Tonale cechuje dobra elastyczność niezależnie od warunków pogodowych, więc wiosenne warunki nie będą przeszkodą w wykonaniu zabiegu herbicydowego. Innowacyjna formulacja środka sprawia, że chlomazon zamknięty w mikrokapsułkach nie jest wypłukiwany w głąb profilu glebowego i jest uwalniany stopniowo. Dzięki temu efekt chwastobójczy utrzymuje się długo, więc Tonale efektywnie zwalcza chwasty wchodzące w różnych terminach. Zwalcza takie gatunki chwastów jak: chwastnica jednostronna, fiołek polny, komosa biała, maruna nadmorska, rdest powojowy, rdest ptasi, samosiewy rzepaku, tobołki polne, czy włośnica zielona.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować