Zwójki w malinach
Zwójki i inne gąsienice zjadające liście mogą wyrządzić znaczne szkody na plantacji. Skutkiem ich żerowania jest osłabienie roślin prowadzące do strat w plonie. Dlatego warto monitorować uprawy i dowiedzieć się, jak zwalczać zwójki w malinach.
Zwójki w malinach – znaczenie dla plantacji
Na plantacjach malin możemy spotkać: zwójkę bukóweczkę, zwójkę różóweczkę, zwójkę rdzaweczkę oraz zwójkę porzeczkóweczkę. Gąsienice tych motyli wczesną wiosną żerują na liściach, pąkach i kwiatach. Szkodniki, niszcząc liście, zakłócają procesy prawidłowego wzrostu rośliny i tym samym znacząco ograniczają plonowanie.
Objawy żerowania zwójek na malinach
Młode osobniki zwójki to najczęściej zielone (w różnym odcieniu) gąsienice z ciemnymi główkami. Ich żerowanie najłatwiej zaobserwować na liściach, na których początkowo tworzą przędzę, w efekcie czego powstaje kryjówka, w której następnie bytują. Młode początkowo zeskrobują wierzchnie warstwy i miękisz liścia. Osobniki starszych stadiów – L2–L3 wygryzają w liściach dziury.
Zniszczenie liści prowadzi do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej, a co się z tym wiąże – do ograniczenia plonowania oraz złej jakości owoców.
Warto też prowadzić stały monitoring plantacji przy użyciu pułapek feromonowych i na podstawie wyników obserwacji podejmować decyzje o przeprowadzeniu zabiegu ochronnego. Również straty wywołane przez zwójki w poprzednim sezonie są wskazaniem wzmożonych lustracji oraz do wykonania oprysku wczesną wiosną.
Jak zwalczać zwójki w malinach?
Zabieg zwalczający zwójki powinniśmy przeprowadzić możliwie szybko po pojawieniu się szkodników – najlepiej w okresie wylęgania się gąsienic. Zapobiegnie to wyrządzaniu szkód przez gąsienice i zwiększy skuteczność oprysku.
Zwójki w malinach zwalczymy preparatem Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha. W sezonie możemy wykonać dwa zabiegi w odstępach co najmniej 7–10 dni, od fazy pierwszego liścia do końca fazy kwitnienia (BBCH 11–69). Zabieg środkiem Mospilan 20 SP zapewnia skuteczną ochronę przed wieloma szkodnikami i jednocześnie jest bezpieczny dla owadów pożytecznych. Do oprysku zwalczającego zwójki w malinach najlepiej dodać adiuwant Slippa. Surfaktant ten zmniejsza napięcie powierzchniowe cieczy opryskowej i tym samym poprawia pokrycie roślin, co znacząco podnosi biologiczną skuteczność insektycydu. Adiuwant Slippa w malinach stosuje się w dawce 100 ml/ha.