Bodziszek drobnyBodziszek drobnyBodziszek drobny

Bodziszek drobny

Typ agrofaga: Chwast

Geranium pusillum

Bodziszek drobny – charakterystyka

Bodziszek drobny jest rośliną jednoroczną jarą lub ozimą, należącą do rodziny bodziszkowatych. 

Jak rozpoznać bodziszka drobnego?

Bodziszek drobny jest rośliną o łodydze wzniesionej, owłosionej, dorastającej do 15–35 cm wysokości. Siewki bodziszka drobnego posiadają charakterystyczne, płaskie, okrągłe liście na długich łodygach. Dolne liście są naprzeciwległe, górne skrętoległe, natomiast blaszki liściowe są 5–9 dłoniastodzielne. Tworzy pojedyncze kwiaty o średnicy 2–4 mm, na długich szypułkach. Kielich złożony jest z 5 jajowatych, 3-nerwowych działek. Płatki korony są koloru różowego lub fioletowego. Owocem bodziszka jest rozłupnia, która tworzy 5 owłosionych rozłupek. Jedna roślina jest w stanie wytworzyć nawet do 400 nasion.  

Miejsce występowania bodziszka drobnego

Bodziszek drobny rośnie zwłaszcza na stanowiskach zasobnych w azot i wapń. Występuje w suchych murawach, wśród skał i w zaroślach oraz na stanowiskach ruderalnych i segetalnych. Preferuje również odłogi i nieużytki rolne.

Kiedy może się pojawić bodziszek drobny?

Do kiełkowania bodziszkowi drobnemu wystarczają temperatury w zakresie 2–7°C, dzięki czemu może pojawić się przez cały sezon wegetacyjny. Kwitnie od maja do października.

Bodziszek drobny – szkodliwość

Bodziszek drobny bardzo szybko się rozprzestrzenia, pobierając z gleby znaczną ilość składników odżywczych i wody, co utrudnia prawidłowy wzrost siewkom.

Bodziszek drobny – zapobieganie

Aby zapobiec rozwojowi bodziszka drobnego, należy wykonywać regularne lustracje plantacji, a także Działania zapobiegawcze opierają się na zrównoważonym nawożeniu – nadmiar azotu w glebie sprzyja rozwojowi bodziszka drobnego.

Bodziszek drobny – metody zwalczania

Poza działaniami zapobiegawczymi, zwalczanie bodziszka drobnego opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych do uprawy herbicydów.

Skuteczne środki na zwalczanie bodziszka drobnego

Bodziszek drobny jest odporny na działanie wielu herbicydów, dlatego odpowiednie dopasowanie jest kluczowe. Na bodziszka drobnego w kukurydzy zadziała herbicyd Click Premium, a w rzepaku – Rapsan Plus.

Jaki uprawy zasiedla bodziszek drobny?

Bodziszek drobny w kukurydzy pojawia się najczęściej, jednak może pojawić się również w uprawach zbóż, rzepaku, roślin pastewnych, czy okopowych.

Jakie są przyczyny występowania bodziszka drobnego?

Bodziszek drobny preferuje stanowiska żyzne, bogate w azot i wapń, dlatego zbyt intensywne nawożenie może sprzyjać jego rozwojowi.

Jakie są skutki rozwoju bodziszka drobnego?

Bodziszek drobny w uprawach powoduje pogorszenie warunków fitosanitarnych dla uprawy, a także utrudnia zbiór plonów.

Bodziszek drobny – czym zwalczać

Bodziszek drobny – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Bodziszek drobny?