Włośnica zielonaWłośnica zielona

Włośnica zielona

Typ agrofaga: Chwast

Setaria viridis

Włośnica zielona – charakterystyka

Włośnica zielona to ciepłolubny gatunek jednoroczny z rodziny wiechlinowatych. Tworzy charakterystyczne gęste kępy.

Jak rozpoznać włośnicę zieloną?

Włośnica zielona osiąga 10–60 cm wysokości. Jej liścienie są zwinięte z zaostrzonym wierzchołkiem, natomiast liście właściwe są wydłużone, lancetowate i również szpiczaste. Zamiast języczka liściowego ma pęczek włosków. Kwiatostan włośnicy zielonej to wiecha kłosokształtna pokryta włoskami w odcieniach zieleni, skąd wywodzi się jej nazwa. Szczeciny również mogą przybierać barwę fioletową.

Jak wygląda włośnica zielona?

Włośnicę zieloną charakteryzuje kłosokształtna wiecha z zieloną szczeciną, która jest ponad dwukrotnie dłuższa niż sama wiecha. Jej liście są wydłużone z zaostrzonym wierzchołkiem.

Okres i miejsce występowania włośnicy zielonej

Włośnica zielona występuje na glebach świeżych, bogatych w składniki mineralne, lekkich, gliniastych i ciepłych. Preferuje stanowiska ubogie w wapń.

Kiedy może się pojawić włośnica zielona?

Włośnica zielona to roślina ciepłolubna, kiełkująca późną wiosną – przy temperaturach 10–15°C.

Szkodliwość włośnicy zielonej

Próg szkodliwości dla włośnicy zielonej nie jest określony, jednak obecność chwasta może spowodować straty sięgające ponad 30% plonu.

Włośnica zielona – zwalczanie

Zwalczanie włośnicy zielonej wymaga zastosowania herbicydów. Aby były skuteczne, należy przestrzegać wszelkich zaleceń producenta.

Włośnica zielona – oprysk

Skuteczne herbicydy włośnicę zieloną powinny być dobrane odpowiednio do uprawy, w której chwast występuje oraz do fazy rozwojowej. Przykładowo w kukurydzy można zastosować herbicyd doglebowy Tonale, który zawiera aż 3 substancje czynne.

Jakie uprawy atakuje włośnica zielona?

Włośnica zielona jest częstym chwastem w kukurydzy, ale może pojawić się również w uprawach roślin okopowych i strączkowych.

Przyczyny rozwoju włośnicy zielonej

Rozwojowi włośnicy zielonej sprzyjają gleby zasobne w składniki pokarmowe, ale ubogie w wapń. Najczęściej się pojawia w późnych uprawach.

Jakie są skutki rozwoju włośnicy zielonej?

Włośnica zielona wpływ negatywnie na jakość i wysokość plonu.

Włośnica zielona – czym zwalczać

Włośnica zielona – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Włośnica zielona?