Wiśnia
Wiśnie wykorzystywane są do przetwórstwa oraz do bezpośredniego spożycia i w zależności od przeznaczenia dobiera się różne gatunki. Potrzebuje ona gleb żyznych i przewiewnych. Najlepiej na III i IV klasie, bez wysokich poziomów wód gruntowych. Stanowisko glebowe powinno być słoneczne i jednocześnie osłonięte od wiatru. Wiśni nie powinno umieszczać się w zagłębieniach, które na wiosnę sprzyjają tworzeniu się przymrozków uszkadzających kwiaty.
Wymagane jest nawożenie mineralne przed rozpoczęciem plantacji. Po zasadzeniu roślin szczególnie wymagane jest nawożenie azotem. Dzieli się je na dwie dawki. Oprócz tego w uprawie wiśni konieczne jest cięcie, które zimą chroni konary przed pękaniem.
Wiśnie są podatne na takie choroby jak wertycylioza drzew owocowych. Jednym z działań profilaktycznych jest omijanie stanowisk na których wcześniej uprawiane były m.in. truskawki. Oprócz tego uprawa wiśni wymaga odchwaszczania, ponieważ niepożądane rośliny są dla wiśni dużą konkurencją, szczególnie w okresie wiosny i lata. Jeżeli mimo naszych starań nie uda się nam uchronić wiśni przed chwastami lub chorobami, na tej stronie widnieją środki ochrony roślin, które pomogą zwalczyć zagrożenie.
Wiśnia – produkty
Poznaj produkty polecane w tej uprawie
Wiśnia – agrofagi
Zagrożenia i problemy w tej uprawie
Wiśnia – artykuły
Chcesz wyższych plonów? Sprawdź nasze porady!
- Jak wspomóc regenerację roślin po przymrozkach?
- Ekonomiczna efektywność zabiegów insektycydowych w sadach
- Bezpieczeństwo zapylaczy podczas zabiegów insektycydowych w sadach
- Dlaczego warto stosować długo działające insektycydy na szkodniki w sadach
- Zwalczanie szkodników w sadzie – jak oceniać skuteczność zabiegu?
- Jednoczesne zwalczanie różnych gatunków szkodników drzew owocowych
- Deszcz po zabiegu insektycydowym w sadzie – co robić
- Sprawdzony i skuteczny insektycyd do ochrony drzew owocowych