Zwalczanie słodyszka rzepakowego i chowacza czterozębnego

Zwalczanie słodyszka rzepakowego i chowacza czterozębnego

Ataki szkodników rzepaku ozimego na początku wiosny to zmora niejednego rolnika. Do najczęstszych szkodników tej uprawy, możemy zaliczyć słodyszka rzepakowego i chowacza czterozębnego. Walka z nimi może być trudna, dlatego warto postawić na preparaty sprawdzone i rekomendowane przez innych rolników. Posłuchaj jednego z nich.

 

Z początkiem wiosny mamy do czynienia z nalotem szkodników w uprawie rzepaku ozimego. Do jednych z nich możemy zaliczyć słodyszka rzepakowego, który może wyrządzić bardzo duże szkody w plonie. Aby się z nim uporać, warto zastosować środek, który skutecznie go zwalczy. Takim preparatem jest insektycyd Mospilan 20 SP. Opinię na jego temat przedstawi nam pan Florian Łacwik, rolnik z powiatu wołowskiego.

Słodyszek i spółka w rzepaku

Zanim rozpoczniemy zwalczanie szkodników w rzepaku, powinniśmy najpierw przeprowadzić lustrację na polu. Dzięki temu będziemy mogli określić, czy nalot na nasze pola się rozpoczął. – Monitorujemy w postaci żółtych misek szkodniki, takie jak słodyszek i chowacz czterozębny – mówi pan Florian Łacwik. Słodyszek rzepakowy rozpoczyna swoje żerowanie na początku fazy zwartego pąka, który jest dla niego nie tylko pożywieniem, ale również miejscem do składania jaj. Natomiast chowacz czterozębny tworzy otworki w łodygach rzepaku, przez które składa jaja. Najbardziej szkodliwym tutaj stadium są larwy, które zjadają miękisz w łodydze.

Mospilan 20 SP – ratunkiem w walce ze szkodnikami rzepaku

W mówi pan Florian, najlepszym środkiem na te szkodniki jest Mospilan 20 SP, który stosuje od wielu lat na swoim polu. — Stosujemy Mospilan w dawce 120 g na hektar. Jest to dawka skuteczna i bardzo ekonomiczna – dodaje rolnik. Dużym plusem tego preparatu jest fakt, że możemy go stosować w temperaturze powyżej 20°C. – Niszczy on słodyszka rzepakowego i szkodniki łuszczynowe. Podczas opadania płatka stosuję Mospilan na szkodniki łuszczynowe oraz Pictor na choroby grzybowe. Jest to sprawdzone przynajmniej na moich polach, które obsiewam – informuje rolnik.

Środek Mospilan a owady zapylające

Dla pana Floriana ważnym aspektem w wyborze preparatu Mospilan 20 SP był fakt, że jest on bezpieczny dla owadów zapylających – Moim priorytetem są pszczoły. Stosuję Mospilan, bo jest bezpieczny dla pszczół. Dlatego też zabiegi wykonuję po oblotach wszystkich owadów zapylających – podsumowuje rolnik.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować