Zwójka truskaweczka

Typ agrofaga: Szkodnik

Acleris comariana

Opis szkodnika – charakterystyka zwójki truskaweczki

Zwójka truskaweczka należy do rodziny motyli zwójkowatych (Tortricidae) i jest powszechnie obecna w sadach oraz ogrodach. Dorosły owad osiąga do 2 cm rozpiętości skrzydeł. Górna para ich skrzydeł może mieć barwę szarą lub brązową, często z plamistym lub marmurkowym deseniem. Szkodliwym stadium zwójki truskaweczki są jasnozielone gąsienice z ciemniejszą głową.  Wiosną i latem motyle składają jaja w rozetach liściowych krzewinek. Niedługo potem wykluwają się beznogie, jasnozielone larwy, które można zidentyfikować po ciemniejszych głowach

Okres i miejsce występowania zwójki truskaweczki

Wiosną i latem motyle zwójki truskaweczki składają jaja w rozetach liściowych truskawek. Gąsienice wylegają się od czerwca do sierpnia i zaczynają żerować.

Objawy występowania i szkodliwość zwójki truskaweczki

Zwójki truskaweczki zwijają liście truskawki w charakterystyczne łódeczki, wykorzystując przędzę przypominającą pajęczynę. Żerują one na górnej stronie liści, zjadając ich miękisz. Starsze osobniki potrafią zjeść liść niemal całkowicie, pozostawiając jedynie jego szkielet. Zwójki w truskawkach często również atakują kwiaty oraz zawiązki owocowe, co prowadzi do opadania zawiązków lub deformacji owoców.

Jakie uprawy atakuje zwójka truskaweczka?

Zwójka truskaweczka atakuje przede wszystkim truskawki, powodując szkody poprzez żerowanie na liściach, kwiatach i zawiązkach owocowych.

Zwójka truskaweczka – próg szkodliwości

Obecność zwójki truskaweczki może prowadzić do istotnych strat w uprawie truskawek, zwłaszcza jeśli populacja szkodnika jest znacząca.

Zwalczanie zwójki truskaweczki

Zwalczanie zwójki truskaweczki zaleca się przeprowadzać wiosną, w trakcie działań mających na celu ograniczenie populacji innych szkodników, takich jak kwieciak malinowiec. Możliwe jest również wykorzystanie naturalnych wrogów, takich jak pasożytnicze błonkówki, które mogą pomóc w kontrolowaniu populacji zwójki w truskawkach.

Skuteczne środki do zwalczania zwójki truskaweczki

Oprócz wykorzystywania naturalnych drapieżców, do zwalczania zwójki truskaweczki stosuje się również insektycydy. Skuteczną substancją jest acetamipryd.

Zwójka truskaweczka – czym zwalczać

Zwójka truskaweczka – polecane produkty

Uprawy

W jakich uprawach występuje Zwójka truskaweczka?