Opuchlaki
Typ agrofaga: Szkodnik
Otiorhynchus
Opis szkodnika – charakterystyka opuchlaków
Opuchlaki to chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych. Dorosłe osobniki osiągają do 1 cm, mają ciemną barwę, a na ich pokrywach widoczne są charakterystyczne żeberka i jaśniejsze plamki. Samica może złożyć nawet kilka tysięcy białych jaj o średnicy ok. 1 mm, które z czasem ciemnieją. Larwy opuchlaków są żółtobiałe z ciemniejszą główką. Są łukowato wygięte, a ich długość może sięgać do 1 cm. Najczęściej występują: opuchlak truskawkowiec, opuchlak rudonóg, opuchlak lucernowiec, opuchlak chropawiec.
Okres i miejsce występowania opuchlaków
Dorosłe osobniki opuchlaków pojawiają się w uprawach od kwietnia do sierpnia, a ich żer trwa do jesieni.
Objawy występowania i szkodliwość opuchlaków
Opuchlaki są zagrożeniem dla roślin zarówno w postaci dorosłej, jak i larwalnej. Chrząszcze opuchlaków żerują nocą, wygryzając dziury na brzegach liści. Larwy natomiast żerują w glebie, wyjadając korzenie roślin, co jest widoczne po wyjęciu ich z ziemi. Uszkodzone rośliny usychają, a następnie obumierają.
Jakie uprawy atakują opuchlaki?
Opuchlaki atakują głównie rośliny owocowe i ozdobne. Opuchlak truskawkowiec to częsty szkodnik truskawek, opuchlak rudonóg powoduje straty w roślinach zielnych, a także drzewach i krzewach, opuchlak lucernowiec żeruje na chmielu i truskawkach, natomiast opuchlak chropawiec to szkodnik m.in. warzyw.
Opuchlaki – próg szkodliwości
Opuchlaki łatwo się rozmnażają, nie potrzebując do tego osobników płci męskiej. Zarówno larwy, jak i chrząszcze mogą powodować ogromne straty, dlatego tak ważna jest szybka reakcja w przypadku pojawienia się szkodnika.
Zwalczanie opuchlaków
Zwalczanie opuchlaków jest szczególnie trudne, ze względu na fakt, że szybko się rozmnażają i mogą występować jednocześnie w różnych stadiach rozwojowych. Opryski należy wykonywać wiosną, ponieważ larwy zimują w niższych warstwach podłoża, a chrząszcze w opadłych liściach. Istotne również, by wiosną i jesienią dokładnie oczyszczać uprawy z resztek roślinnych.
Skuteczne środki do zwalczania opuchlaków
W walce z opuchlakami skuteczne są substancje z grupy neonikotynoidów, stosowane na rośliny i glebę.