acetamipryd

Acetamipryd

Typ produktu: insektycyd

Grupa chemiczna: neonikotynoidy

Acetamipryd – zakres stosowania

Acetamipryd stosowany jest w ochronie roślin rolniczych takich jak rzepak czy ziemniaki oraz roślin sadowniczych – jabłoni, czereśni, wiśni i truskawek przed szkodnikami ssącymi i gryzącymi. Sprawdza się również w ochronie roślin warzywnych uprawianych pod osłonami oraz w gruncie, a także roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami. Stosuje się go ponadto w celu ochrony: domowych roślin ozdobnych, lasów, szkółek leśnych i upraw leśnych, plantacji nasiennych modrzewia, świerku, wierzby na cele energetyczne oraz tytoniu.

Acetamipryd – działanie

Acetamipryd jest substancją czynną należącą do związków neonikotynoidowych (neurotoksyn), które działają na centralny układ nerwowy owadów. Ma niską masę cząsteczkową, ponadto jest niepolarny i liofilny, co pozwala mu na łatwe przenikanie przez lipidy i włoski znajdujące się w okrywie ciała owadów, a także przez kutykulę na roślinach. Na rośliny acetamipryd działa systemicznie i wgłębnie. Na szkodniki działa kontaktowo i wgłębnie. Jest antagonistą acetylocholiny. Zastępując go w odpowiednich receptorach – aktywuje je niezależnie, co prowadzi do konwulsji, drgawek, a następnie do śmierci owada. Zapewnia wysoką skuteczność zwalczania szkodników dzięki wydłużonemu okresowi ich kontaktu z substancją. Za sprawą silnych właściwości translaminarnych substancja jest mało wrażliwa na zmywanie przez deszcz.

Acetamipryd – preparaty

W ofercie Sumi Agro Poland znajdziemy dwa insektycydy zawierające acetamipryd. Są to Mospilan 20 SP oraz Inazuma 130 WG.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak długo działa acetamipryd?

Acetamipryd jest aktywny wewnątrz rośliny około 10 dni, działając na owady kontaktowo i żołądkowo. Dokładny czas działania zależy od gatunku rośliny i jej fazy rozwojowej.

Jakie szkodniki zwalcza acetamipryd?

Acetamipryd skutecznie zwalcza szerokie spektrum szkodników upraw rolniczych, sadowniczych i jagodowych.

Jaki jest okres karencji po oprysku acetamiprydem?

Okres karencji acetamiprydu wynosi 3 dni dla ziemniaków i 14 dni w przypadku roślin sadowniczych i warzywnych.

W jakiej temperaturze stosować acetamipryd?

Środki ochrony roślin zawierające acetamipryd działają w szerokim zakresie temperatur.

Acetamipryd – bezpieczeństwo

Acetamipryd jest substancją o najlepszym profilu bezpieczeństwa dla owadów zapylających. Stosowany zgodnie z zaleceniami jest bezpieczny.

Artykuły

Artykuły powiązane z Acetamipryd

  • Zwalczanie mszyc w rzepaku konieczne pomimo ochłodzenia
    Zwalczanie mszyc w rzepaku konieczne pomimo ochłodzenia