Wczesne nawożenie dolistne kukurydzy i buraków cukrowych
Damian Kubowicz
Przedstawiciel Regionalny Sumi Agro
Początkowy rozwój buraków i kukurydzy w dużej mierze jest warunkowany przebiegiem pogody. Opóźnione wschody jakie mają miejsce w sezonie 2017 spowodowały opóźnienie wegetacji o około 2-3 tygodnie. Nadrobienie takiej straty nie będzie proste i będzie uzależnione od dalszego przebiegu pogody, jak również działań rolnika, który powinien w takiej sytuacji zadbać o odpowiednie nawożenia dolistne swojej plantacji.
Prawidłowe nawożenie powinno zawierać mikroelementy takie jak: miedź (Cu), mangan (Mn), cynk (Zn), żelazo (Fe), molibden (Mo), bor (B) oraz makroelementy, które możemy zaaplikować dolistnie czyli: fosfor (P), potas (K), magnez (Mg), azot (N) i wapń (Ca). Większość makro- i mikroelementów ma swoje kluczowe role w procesach życiowych rośliny uprawnej.
W buraku cukrowym ważną rolę spełniają następujące składniki:
- Mangan – wpływa na przemiany enzymatyczne i przebieg fotosyntezy,
- Bor – w dużym stopniu ma wpływ na wykorzystanie wapnia i wzrost młodych liści,
- Magnez – odpowiada za aktywność enzymów i przemiany chlorofilu w liściach.
W kukurydzy kluczową rolę spełniają następujące składniki:
- Cynk – wpływa na przemiany enzymatyczne i uaktywnienie enzymów odpowiadających za wzrost roślin, odpowiedni rozwój systemu korzeniowego. W przypadku jego niedoboru następuje hamowanie wchłaniania magnezu,
- Bor – korzystnie wpływa na lepsze wykorzystanie wapnia, a także ma duży wpływ na zawiązanie odpowiedniej ilości ziaren w kolbie, żywotność pyłku i zapylenie roślin,
- Mangan – wpływa na przemiany enzymatyczne i przebieg fotosyntezy,
- Magnez – jest częścią składową chlorofilu. Roślina dobrze zaopatrzona w magnez zwiększa zawartość chlorofilu, co przekłada się na intensyfikację fotosyntezy. Korzystnie wpływa też na zdrowotność roślin.
- Fosfor – przede wszystkim ma wpływ na bilans energetyczny i wzrost roślin w okresach stresu niskich temperatur.
W tym roku ze względu na opóźnienie wegetacji oraz ogólne osłabienie roślin spowodowane pogodą, ważną sprawą jest dostarczenie mikroelementów w celu ich wzmocnienia i poprawienia wigoru.
W buraku cukrowym nawożenie dolistne powinniśmy już zacząć w fazie 3 liści właściwych, dostarczając roślinom przede wszystkim bor (Bortrac) i magnez (Hydromag). Następnym krokiem będzie drugi zabieg nawożenia który, powinniśmy wykonać od fazy 8–10 liści właściwych i wtedy oprócz boru (Bortrac) i magnezu (Hydromag) powinniśmy dodatkowo dostarczyć mangan (Mantrac). Ostatnim trzecim zabiegiem nawożenia dolistnego w buraku powinno być dostarczenie boru i magnezu.
Bor w uprawie buraka cukrowego ma bardzo duże znaczenie gdyż zapobiega zgniliźnie liści sercowych w roślinie. Jest pierwiastkiem mało mobilnym w roślinie i dlatego powinniśmy go dostarczyć w kilku dawkach, a nie jednej dużej. Bor w nawozie Bortrac jest w postaci boroetanoloaminy. Forma ta jest bardzo dobrze przyswajalna dla roślin i bezpieczna w stosowaniu.
Z palety produktów Sumi Agro Poland do nawożenia dolistnego buraka polecamy także nawóz Photrel PRO – skoncentrowany krystaliczny nawóz o zbilansowanym składzie i odpowiedniej ilości składników, która zaspokaja potrzeby mikroelementowe buraka na cały okres wegetacji.
W kukurydzy po tak ciężkich wschodach powinniśmy nawożenie rozpocząć już w fazie 2–3 liści w celu wzmocnienia rośliny i poprawienia wigoru. W tych pierwszych fazach rozwojowych powinniśmy dostarczyć roślinom cynk (Zintrac), magnez (Hydromag), bor (Bortrac) oraz fosfor. Nawożenie dolistne kukurydzy należy zaplanować na minimum 3 zabiegi, gdzie w każdym zabiegu powinniśmy podać cynk (Zintrac), magnez (Hydromag) i bor (Bortrac). Kluczową fazą nawożenia dolistnego w kukurydzy jest faza 5-6 liści właściwych. Wtedy bowiem roślina koduje ilość ziarniaków w kolbie i wypełnienie kolby co wiąże się z plonem. Po obraniu w tej fazie rośliny z liści możemy znaleźć zawiązki kolb (widoczne na zdjęciach).
Główną zasadą nawożenia dolistnego jest dobór odpowiedniego nawozu. W ofercie naszej firmy znajdują się specjalistyczne nawozy płynne, formułowane o dużej koncentracji. Z kolei nawóz Photrel PRO występuje w postaci krystalicznej bardzo dobrze rozpuszczalnej w wodzie i jest dobrze przyswajalny przez rośliny. Dodatkowo nawozy te w swoim składzie zawierają emulgatory, środki zwilżające i poprawiające przyczepność oraz substancje rozluźniające kutikulę i poprawiające wchłanianie składników do rośliny. Nawozy formułowane są dłużej wykorzystywane przez rośliny przez co zmniejsza się ryzyko poparzeń i działania fitotoksycznego na młode liście roślin.