Zwójka różóweczka

Zwójka różóweczka

Typ agrofaga: Szkodnik

Archips rosana

Opis szkodnika – charakterystyka

Rozpiętość skrzydeł samca: 16–19 mm, samicy: 19–22 mm. Skrzydło szerokie ze słabo zaznaczonym wierzchołkiem, brzeg zewnętrzny lekko wypukły. Tło barwy jasnobrązowej po oliwkowobrązową, niekiedy znacznie przyciemnione. Rysunek barwy brązowej, dobrze zaznaczony tylko u samców. Skrzydło przednie samic bardziej wydłużone, z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem.

Okres i miejsce występowania

Zimują jaja – w złożach składanych latem przez samicę na korze drzew. Larwy wylęgają się wiosną następnego roku i rozpoczynają żerowanie (marzec–maj). Motyle pojawiają się w jednym pokoleniu, od początku czerwca do połowy sierpnia, najliczniej na przełomie czerwca i lipca. Latają aktywnie od zmierzchu, chętnie przylatują do światła.

W ostatnich latach jest gatunkiem dominującym w grupie tzw. zwójek liściowych w wielu sadach produkcyjnych. Dzieje się tak najpewniej na skutek rozwinięcia u tego gatunku częściowej odporności na insektycydy, ponieważ w sadach, gdzie nie stosuje się zabiegów chemicznych, występuje w zdecydowanie mniejszej liczebności.

Zwójka różóweczka – czym zwalczać

Zwójka różóweczka – polecane produkty