Mszyce na kalafiorach – czym zwalczać?
Nasza specjalistka odwiedziła plantację kalafiora w okolicach Rawy Mazowieckiej. Z przeprowadzonej lustracji wynika, że roślinom potrzebne jest wsparcie w regeneracji po opadach gradu i zabieg insektycydowy. Jak usprawnić odbudowę tkanek i czym zwalczać mszyce na kalafiorach? Odpowiadamy w komunikacie fitosanitarnym Justyny Wasiak.
Kondycja kalafiorów po burzach
Rośliny na plantacji kalafiora w województwie łódzkim, którą odwiedziła Justyna Wasiak, są w fazie rozwoju liści (BBCH 19). Niestety gwałtowne burze z gradem, jakie w ostatnim czasie przetoczyły się także przez ten region, spowodowały uszkodzenia roślin.
Aby przyspieszyć ich regenerację, bez spowolnienia rozwoju, należy zastosować preparat Kaishi w dawce 2 l/ha. Dostarczy on roślinom budulca potrzebnego do regeneracji tkanek, co zminimalizuje negatywne skutki uszkodzeń gradowych.
Mszyce na kalafiorach – szkodliwość
Obecnie największym zagrożeniem, jakie występuje na tej plantacji, są szkodniki. Mszyce na kalafiorach, podobnie jak na innych roślinach, bytują na spodniej stronie liści. Stanowi to dodatkowe wyzwanie w trakcie ich zwalczania.
Wysokie temperatury panujące w okresie letnim sprzyjają rozwojowi szkodników w tym właśnie mszyc. Mszyca w kalafiorach i innych kapustnych jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ wysysa soki komórkowe, powodując deformację i przebarwienia liści. Może to prowadzić do zahamowania procesu fotosyntezy.
W konsekwencji osłabiona roślina wytworzy gorszej jakości róże, (skrócone pędy kwiatostanowe), które tracą wartość handlową.
Czym zwalczać mszyce w kalafiorach?
Mszyce na kalafiorach powinniśmy zwalczać insektycydem o działaniu systemicznym. Ten mechanizm zapewnia rozprowadzenie substancji czynnej wraz z sokami komórkowymi do wszystkich części rośliny. Dzięki temu zabieg zwalczy mszyce żerujące na spodniej stronie liści, nawet jeśli nie będą miały bezpośredniego kontaktu z cieczą opryskową.
– Do zwalczania mszycy w kalafiorach polecam Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha. Preparat ten przy okazji zwalczy także takie szkodniki jak śmietki czy wciornastki – rekomenduje Justyna Wasiak Starsza Specjalistka ds. Upraw Ogrodniczych.
Z zabiegiem nie warto zwlekać, gdyż dodatkowym zagrożeniem jest przenoszenie przez mszyce chorób wirusowych, których nie da się zwalczyć chemicznie.