Odchwaszczanie pszenicy jarej pod Inowrocławiem
Nasz przedstawiciel odwiedził plantację pszenicy jarej w gminie Janikowo w województwie kujawsko-pomorskim. Wynik lustracji polowej wskazuje na konieczność niezwłocznego wykonania zabiegu herbicydowego. Jakim środkiem wykonać odchwaszczanie pszenicy jarej? Odpowiadamy w komunikacie fitosanitarnym Radosława Zarychty.
Chwasty w pszenicy jarej
Pszenica na plantacji lustrowanej przez naszego doradcę jest obecnie na końcu fazy krzewienia (BBCH 29). Rośliny są w dobrej kondycji, jednak ich prawidłowy rozwój jest zakłócony przez znaczną presję chwastów dwuliściennych.
– Na ścieżkach technologicznych chwasty w bardzo zaawansowanej fazie rozwojowej. W łanie chwasty nie są tak silnie rozwinięte, ale za to już kwitną – relacjonuje Radosław Zarychta
Dlatego konieczne jest jak najszybsze wykonanie zabiegu herbicydowego, z użyciem środka zdolnego do zwalczenia chwastów na zaawansowanych etapach wzrostu.
Jaki środek na odchwaszczanie pszenicy jarej?
Odchwaszczanie pszenicy jarej w sytuacji gdy zarówno chwasty jak i rośliny uprawne są w zaawansowanych fazach rozwojowych to zadanie wymagające. Z jednej strony potrzebujemy herbicydu, który poradzi sobie z wyrośniętymi już chwastami. Z drugiej zaś, musi być to zabieg bezpieczny dla pszenicy.
Mając na uwadze mnogość gatunków chwastów występujących na plantacji i potrzebę zastosowania sielnego rozwiązania, nasz specjalista zalecił dwuskładnikowy herbicyd na zboża Flame Duo 354 SG w dawce 60 g/ha.
Herbicyd na zboża na późne zabiegi
Flame Duo 354 SG świetnie sprawdzi się w zadaniu, jakim jest odchwaszczanie pszenicy jarej, ale i w innych zbożach jarych i ozimych. Siła dwóch wzajemnie uzupełniających się substancji czynnych sprawia, że jest to kompleksowe rozwiązanie na chwasty dwuliścienne w zbożach.
Co ważne, herbicyd Flame Duo 354 SG może być stosowany aż do fazy widocznego języczka liścia flagowego (BBCH 39), bez negatywnego wpływu na kondycję roślin uprawnych.