Szkodniki rzepaku w okresie kwitnienia

Szkodniki rzepaku w okresie kwitnienia

Nasz specjalista odwiedził plantację rzepaku w powiecie grudziądzkim. To, że trzeba zwalczać choroby i szkodniki rzepaku w okresie kwitnienia, nie jest niespodzianką, ale jakie konkretnie zagrożenia wystąpiły na lustrowanej plantacji i jakie zalecenia wydał specjalista? Dowiesz się tego z komunikatu fitosanitarnego Przemysława Kordowskiego.

Kujawsko-pomorskie – kondycja rzepaku

Rośliny na plantacji lustrowanej przez naszego specjalistę są obecnie w fazie pełni kwitnienia i opadania najstarszych płatków (BBCH 63-65). Fala chłodów, która przeszła przez Polskę w ostatnich dniach, zwieńczona była rekordowymi przymrozkami, co znacząco nadszarpnęło kondycje bardzo wielu upraw.
Rzepak na omawianej plantacji też nosi ślady działania niskich temperatur. Dlatego Przemysław Kordowski zalecił dodanie do najbliższego zabiegu preparatu wspomagającego tempo regeneracji roślin po stresie – Kaishi w dawce 2 l/ha.

Choroby i szkodniki rzepaku w okresie kwitnienia

Podczas lustracji nasz doradca stwierdził obecność takich szkodników rzepaku jak chowacz podobnik czy pryszczarek kapustnik. Liczebność nieproszonych gości jest na tyle duża, że w pełni uzasadnia wykonanie zabiegu insektycydowego. Będzie można połączyć go z ochroną fungicydową zabezpieczającą przed typowym zagrożeniem w okresie opadania płatków – zgnilizną twardzikową, a także przed czernią krzyżowych czy szarą pleśnią.

Jaki środek na szkodniki rzepaku w okresie kwitnienia?

Szkodniki rzepaku w okresie kwitnienia powinniśmy zwalczać insektycydem bezpiecznym dla aktywnych w tym okresie pszczół i innych zapylaczy. Odpowiednio szerokie spektrum zwalczanych szkodników, połączone z najlepszym profilem bezpieczeństwa dla owadów zapylających, ma Mospilan 20 SP. Stosujemy go w dawce 0,12 kg/ha, pamiętając, by oprysk wykonywać po oblocie pszczół.

Fungicyd na opadanie płatka

W celu zabezpieczenia roślin przed patogenami chorobotwórczymi w tym newralgicznym momencie warto zastosować fungicyd będący kombinacją triazoli. Zapewni to szerokie spektrum zwalczanych chorób i wysoką skuteczność zarówno działania zapobiegawczego jak i interwencyjnego. Przemysław Kordowski zalecił zabieg fungicydowy z użyciem preparatu Grenova w dawce 1 l/ha. Jest to gotowa do zastosowania mieszanina dwóch substancji czynnych, którą z powodzeniem można aplikować w jednym przejeździe ze wspomnianymi wcześniej Mospilanem 20 SP i Kaishi.

Szkodniki rzepaku w okresie kwitnienia

 

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować