Ochrona liścia flagowego – wnioski po lustracjach zbóż

Ochrona liścia flagowego – wnioski po lustracjach zbóż

Lustracje plantacji zbóż, jakie przeprowadził nasz doradca pozwalają na wyciągnięcie wniosków dotyczących zaplanowania drugiego zabiegu fungicydowego, którego celem jest ochrona liścia flagowego. Jaka jest aktualna kondycja zbóż i co na T2 w zbożach zaleca specjalista? Odpowiedź w komunikacie fitosanitarnym Mariusza Stańka.

Ochrona liścia flagowego pszenicy – Wielkopolska

Ochrona liścia flagowego – jakie środki wybrać?Pszenica na plantacji odwiedzonej przez naszego specjalistę ma widoczny, jeszcze nierozwinięty, liść flagowy (BBCH 37). W pierwszym zabiegu fungicydowym zastosowany był preparat Bushido Pak, który bardzo skutecznie ochronił rośliny. Dodatkowo na tym polu rozwój roślin był stymulowany produktem Kaishi. Wpłynął on pozytywnie na fizjologię roślin.

Aktualna kondycja pszenicy jest dobra, a symptomy chorób nieliczne. Jednak panujące i prognozowane warunki pogodowe sprawiają, że należy spodziewać się wzmożonej presji patogenów powodujących rdzę brunatną i żółtą. Mariusz Staniek zalecił lustrowanie plantacji i wykonie zabiegu T2 nie później niż po upływie 72 godzin od wystąpienia pierwszych objawów chorób.

Jęczmień ozimy – zabieg T2 już niebawem

Ochrona liścia flagowego – jakie środki wybrać?
Rośliny na plantacji jęczmienia ozimego lustrowanej przez Mariusza Stańka są w fazie BBCH 38. Więc i tu trzeba przygotować się do zabiegu chroniącego liść flagowy. Powinniśmy spodziewać się plamistości siatkowej, rynchosporiozy, oraz rdzy.

Zagrożeniem może być też nie do końca zwalczony mączniak prawdziwy. Panujące wahania temperatur sprzyjają rozwijaniu się chorób zwłaszcza rdzy żółtej i brunatnej.

Już w najbliższym czasie, po poprawieniu się warunków pogodowych, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu fungicydowego wycelowanego we wspomniane wyżej patogen, oraz ostatniego zabiegu regulacji pokroju roślin.

 

Zabieg na liść flagowy w pszenżycie

Ochrona liścia flagowego – jakie środki wybrać?Pszenżyto na plantacji w okolicach Wołowa na Dolnym Śląsku pod kątem fitopatologicznym wygląda dobrze. Jednak nietypowy przebieg pogody w tym sezonie każe zachować czujność. Trudno bowiem przewidzieć jak sytuacja będzie się rozwijać.

Dlatego nasz specjalista z także temu plantatorowi zalecił częste lustracje w kierunku rdzy i mączniaka i wykonanie zabiegu fungicydowego niezwłocznie po pojawieniu się objawów chorób.

Ochrona liścia flagowego – jakie środki wybrać?

W zależności od tego, jakie fungicydy były zastosowane na wcześniejszym etapie ochrony, nasz specjalista rekomenduje dwa rozwiązania do wyboru. Ważne jest bowiem aby zachować rotację substancji czynnych, co jest kluczowe w przeciwdziałaniu powstawania odporności patogenów na fungicydy.

Pierwszy z wariantów zakłada zastosowanie Bushido Pak w dawce: Bushi 0,625 l/ha + Kendo 50 EW 0,125 l/ha. Alternatywnie ochrona liścia flagowego może być zrealizowana z użyciem fungicydów Protefin w dawce 1 l/ha. Przy zagrożeniu infekcją mączniaka, dodajemy Kendo 50 EW w dawce 0,15 l/ha. Aby poprawić pokrycie roślin cieczą opryskową, warto zastosować też adiuwant Slippa w dawce 0,1 l/ha.

Powiązane artykuły

Może Cię zainteresować