Zabieg zwalczający mączniaka na Kaszubach
Nasz doradca przeprowadził lustrację plantacji pszenicy ozimej w powiecie kartuskim. Wniosek z poczynionych obserwacji jest jednoznaczny, konieczne jest zabieg zwalczający mączniaka prawdziwego. Jaki środek wybrać? Sprawdź zalecenia Arkadiusza Bujalskiego.
Pszenica ozima – ocena stanu plantacji
Na polu odwiedzonym przez Arkadiusza Bujalskiego pszenica wysiana była 24.09.2023 r. Tempo rozwoju roślin jest poprawne. Obecnie są one w fazie drugiego, trzeciego kolanka (BBCH 32-33). Niestety na plantacji występują liczne objawy porażenia mączniakiem prawdziwym zbóż i traw.
– Próg szkodliwości ekonomicznej mączniaka w pszenicy ozimej na tym etapie rozwoju wynosi 10% źdźbeł z objawami choroby. Na tym polu został on przekroczony. Dlatego konieczny jest zabieg zwalczający mączniaka – wyjaśnia Arkadiusz Bujalski i podkreśla znaczenie tej choroby – Mączniak to jedna z najważniejszych i najpowszechniej występujących chorób pszenicy. Niezwalczana wpływa na obniżenie plonu przez redukcję wielkości kłosa i MTZ.
Co na zabieg zwalczający mączniaka?
Środek zwalczający mączniaka w pszenicy, który zalecił nasz specjalista to Kendo 50 EW. Jest to ceniony fungicyd, który skutecznie zwalcza grzyb Blumeria graminis – sprawcę mącznika prawdziwego zbóż i traw. Co ważne Kendo 50 EW doskonale radzi sobie z tą chorobą na wszystkich etapach rozwoju.
Kendo 50 EW na pszenicę – zalecenia stosowania
Na plantacji w kaszubskich Sierakowicach Arkadiusz Bujalski zalecił zabieg zwalczający mączniaka z użyciem środka Kendo 50 EW w dawce 0,2 l/ha. Jednak warto pamiętać, że w przypadku dużego nasilenia choroby dawkę można zwiększyć do 0,3 l/ha. Stosowanie Kendo 50 EW w zbożach możliwe jest od fazy BBCH 30 do BBCH 59, a w sezonie możemy tego preparatu użyć dwukrotnie. Szczegółowe wytyczne znajdują się w etykiecie produktu.