Jak przygotować jabłonie do przymrozków?
Tegoroczna wiosna zaserwowała nam wyjątkowo wysokie temperatury. Znacząco przyśpieszyło to wegetację roślin. Jednak na najbliższe dni prognozowane jest znaczące ochłodzenie. Sadownicy przyjmują te przewidywania z niepokojem. Trudno się temu dziwić, ale czy można coś z tym zrobić? Jak przygotować jabłonie do przymrozków?
Sytuacja w sadach na Mazowszu
O ocenę sytuacji w sadach i odpowiedź na tytułowe pytanie zapytaliśmy Justynę Wasiak, Starszą Specjalistkę ds. Upraw ogrodniczych Sumi Agro.
– Odwiedziłam ostatnio sad w miejscowości Wichradz w powiecie wareckim. Jabłonie odmiany Red Jonaprince rozpoczęły kwitnienie (BBCH 61) – relacjonuje ekspertka i przypomina, że rozwijające się pąki kwiatowe narażone na negatywne skutki oddziaływania niskich temperatur.
Przymrozki zagrażają kwitnącym jabłoniom
Temperatury już znacząco spadły, a prognozy wskazują, że to jeszcze nie koniec. W najbliższych dniach termometry w wielu miejscach będą wskazywały temperatury ujemne.
– Zapowiadane na koniec tygodnia przymrozki mogą stanowić duże zagrożenie dla rozwijających się kwiatów. Uszkodzenia zwłaszcza pierwszych kwiatów królewskich to strata najlepszej jakości owoców – ocenia Justyna Wasiak.
W tej sytuacji nasuwa się pytanie, czy sadownicy mogą coś zrobić, by zapobiec stratom? Jeśli tak to, jak przygotować jabłonie do przymrozków?
Nadchodzi ochłodzenie – jak przygotować jabłonie do przymrozków?
Mając dostęp do prognoz zapowiadających tak istotne ochłodzenie, jesteśmy w stanie przygotować jabłonie do tak niekorzystnego przebiegu pogody. Jak podpowiada nasza specjalistka, znając termin wystąpienia przymrozków, możemy zastosować produkty, które zastymulują w roślinach procesy ułatwiające przetrwanie sytuacji stresowej w dobrej kondycji.
– Najlepiej na dwa dni przed spodziewanymi przymrozkami zastosować preparat zawierający fitohormony, substancje znajdujące się w wyciągu z alg Ascophyllum nodosum. Takim produktem jest biostymulator Shigeki – podpowiada Justyna Wasiak.
Shigeki to preparat oparty o wyciąg z alg morskich, ale zawiera także ważne makro- i mikroelementy. Stymuluje on metabolizm roślin i zwiększa ich odporność na stres temperaturowy. Dlatego jest to produkt doskonale wpasowujący się w aktualne potrzeby sadowników. Zalecana dawka to 2 l/ha.