Szkodniki truskawek na Mazowszu
Nasza specjalistka przeprowadziła lustrację plantacji truskawek w powiecie płońskim na Mazowszu. Stwierdziła, że obecnie istotnym zagrożeniem są szkodniki truskawek, ale zwróciła uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jakie szkodniki pojawiły się w truskawkach i co jeszcze może zagrozić kondycji roślin? Odpowiedź w komunikacie fitosanitarnym Justyny Wasiak.
Jakie szkodniki truskawek zaatakowały plantację?
Na plantacji odwiedzonej przez Justynę Wasiak rośliny są na początku kwitnienia (BBCH 60). Z uwagi na warunki pogodowe, jakie panowały w ostatnim czasie, doszło do znacznego rozwoju populacji przędziorka chmielowca oraz roztocza truskawkowca. Obecność pomarańczowej samicy oznacza wybudzenie się szkodnika z zimowego letargu i składanie jaj. O powadze sytuacji może świadczyć obecność wszystkich stadiów rozwojowych szkodników.
– Spodziewane ochłodzenie nieco przyhamuje aktywność roztoczy, ale po tym czasie konieczne będzie rozpoczęcie intensywnej ochrony. Dodatkowym zagrożeniem dla roślin są nadchodzące przymrozki – ocenia Justyna Wasiak, Starsza Specjalistka ds. Upraw Ogrodniczych Sumi Agro.
Czym zwalczać szkodniki truskawek?
Do zwalczania przędziorka chmielowca oraz roztocza truskawkowca idealnie sprawdzi się Ortus 05 SC w dawce 1,5 l/ha wraz ze zwilżaczem Slippa 0,1 l/500 litrów wody. Ważne jest dokładne opryskanie roślin tak, aby ciecz robocza dotarła na spodnią stronę liścia. Trzeba też pamiętać, że temperatura w dniu wykonywania zabiegu nie powinna być niższa niż 12°C.
Ochrona truskawek przed przymrozkami
W celu ochrony roślin przed stresem związanym z przymrozkami Justyna Wasiak zaleca zastosowanie preparatu Shigeki zawierającego wyciąg z alg Ascophylum nodosum. Dzięki zawartości fitohormonów oraz mikroelementów roślina zdąży przygotować się do sytuacji stresowej. Zabieg powinien być wykonany na dwa dni przed przymrozkami w dawce 2 l/ha.
Wsparcie regeneracji po stresie termicznym
Także po wystąpieniu przymrozków możemy wesprzeć regenerację roślin, co przyspieszy ich rozwój i pozwoli minimalizować wpływ stresu na plonowanie. W tym celu do wspomnianego wcześniej zabiegu, zwalczającego szkodniki truskawek z użyciem akarycydu Ortus 05 SC, dodajemy biostymulator Kaishi w dawce 2 l/ha. Jest to preparat oparty na wolnych L-aminkowasach, który bardzo efektywnie ułatwia i przyspiesza regenerację po przymrozkach.